Pieniądze są pomocą, mogą stać się upadkiem

Ludzkość bardzo potrzebuje Ewangelii jako źródła radości, nadziei i pokoju. Przypomniał o tym Ojciec Święty spotykając się z uczestnikami zgromadzenia ogólnego Papieskich Dzieł Misyjnych.

Zgromadzenie obraduje w tych dniach w Rzymie z udziałem członków Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów oraz dyrektorów krajowych Papieskich Dzieł Misyjnych. Uczestnicy spotkania zastanawiają się m.in. nad przyszłościowym wsparciem powszechnej misji Kościoła.

Franciszek zaznaczył, że głoszenie Ewangelii jest podstawowym zadaniem Kościoła, a zapał misyjny stoi u podstaw odnowy wspólnoty wiernych i jej działalności duszpasterskiej. Dlatego ważną rzeczą jest troska o młode Kościoły, często ubogie materialnie, ale bogate doświadczeniem związanym także z doznawanym prześladowaniem. Wsparciem tych wspólnot zajmują się właśnie Papieskie Dzieła Misyjne, które nie mogą zapominać o swej ewangelizacyjnej tożsamości.

„Są one narzędziami komunii Kościołów [lokalnych], umożliwiając i realizując dzielenie się między nimi personelem i zasobami materialnymi. Wspierają w papieskich kolegiach seminarzystów, kapłanów i siostry zakonne z młodych Kościołów na terenach misyjnych. (...) Ale proszę, uważajcie, by nie ulec pokusie stania się jakąś organizacją pozarządową czy biurem rozdzielania subwencji. Pieniądze są pomocą, to wiemy, ale mogą też stać się upadkiem Misji. Przesadny funkcjonalizm poprowadzi was do upadku, bo pierwszym sposobem umierania jest uznanie, że «źródła» mamy już zaliczone, [nie trzeba do nich wracać, a tymczasem chodzi o] Tego, który pobudza Misję. Bardzo proszę, aby wasze plany i programy nie wyeliminowały Jezusa Chrystusa z Dzieł Misyjnych, które są Jego dziełem. Kościół, który sprowadza się do produktywizmu aparatu partyjnego, jest już martwy, nawet jeśli struktury i programy na rzecz duchowieństwa i «samozatrudnionych» świeckich miałyby trwać jeszcze przez stulecia”.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  1 2 3 4 5 6 7
  8 9 10 11 12 13 14
  15 16 17 18 19 20 21
  22 23 24 25 26 27 28
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11