Bankowcy na Jasnej Górze

Po raz 30. na Jasną Górę przybyła Ogólnopolska Pielgrzymka Bankowców. Z różnych stron kraju przyjechało ok. 5 tys. osób.

Mszy św. w ramach pielgrzymki bankowców przewodniczył na szczycie Jasnej Góry abp Wacław Depo. Metropolita częstochowski podkreślił, że Kościół musi troszczyć się o rodziny, bo inaczej zdradziłby człowieka. Zachęcał też do modlitwy za wstawiennictwem Królowej Rodzin.

Abp Depo mówił także o godności przypominając za Janem Pawłem II, że „godność osoby ludzkiej nie ma ceny, że tej godności nie wolno nigdy zbrukać, ani działać wbrew niej nawet w dobrej intencji i niezależnie od trudów”. Kaznodzieja podkreślał, że „godność sumienia jest ważniejsza od jakichkolwiek korzyści zewnętrznych a „miarą naszej godności jest wierność Chrystusowi i Jego drodze Bożych przykazań i prawd”.

- Duch Święty wzywa i nasze pokolenie do tej samej misji, aby ludzie poznawali prawdziwego Boga i uznali w Chrystusie swojego Pana i Zbawiciela, który niczego nam nie zabiera, a daje uczestnictwo w życiu wiecznym. Maryja, Jego Matka i Matka Kościoła jest najlepszym drogowskazem i przykładem spełnienia swojego człowieczeństwa w wypełnianiu woli Boga, dlatego prosimy Królowo Rodzin, Królowo Polski módl się za nami - wołał w homilii abp Depo.

Bankowcy w darze ołtarza złożyli ofiary na akcję: „Bilet dla brata”, której celem jest dofinansowanie uczestnictwa w Światowych Dniach Młodzieży w Polsce pielgrzymów i wolontariuszy z trzynastu krajów Europy Wschodniej i Zakaukazia. Pomoc jest dedykowana grupom młodzieży (parafie, wspólnoty, szkoły itp.), które rozpoczną przygotowania – duchowe i logistyczne – do udziału w ŚDM i będą potrzebowały wsparcia finansowego.

Jubileuszowa 30. Ogólnopolska Pielgrzymka Bankowców z udziałem pracowników banków z całej Polski trwała na Jasnej Górze w dniach 8 i 9 maja. Spotkaniu towarzyszyło hasło „Maryjo Królowo Rodzin – módl się za nami”.

Bankowcy swoją pielgrzymkę rozpoczęli w piątek, 9 maja Apelem Jasnogórskim. O godz. 24.00 w Kaplicy Matki Bożej odprawiona została Msza św., której przewodniczył ks. Ryszard Umański, częstochowski duszpasterz bankowców. Następnie od godz. 1.00 w nocy do 4.30 nad ranem uczestniczyli w czuwaniu modlitewnym w Kaplicy Cudownego Obrazu.

Sobotnie uroczystości pielgrzymkowe odbywały się pod jasnogórskim Szczytem, gdzie o godz. 10.15 rozpoczął się koncert pieśni maryjnej.

Historia pielgrzymek środowiska bankowego sięga 1986 r. Z inicjatywą ich zorganizowania wystąpiła Franciszka Gosławska z Banku Gospodarki Żywnościowej. Wraz dwiema koleżankami – Antoniną Szubką i Aleksandrą Bieniewską – udała się na Jasną Górę z propozycją przygotowania pielgrzymki. Zgromadziła ona wtedy ponad 20 tys. osób. Do dziś nieprzerwanie jednoczy pielgrzymów-bankowców z całej Polski. Organizację corocznych pielgrzymek koordynuje Duszpasterstwo Bankowców „Nazaret” z Częstochowy.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9