Procesja Spotkania

Niedziela Wielkanocna w Hiszpanii to przede wszystkim tzw. Procesja Spotkania Jezusa z Maryją. Według popularnej tradycji Jezus po swoim zmartwychwstaniu ukazał się najpierw swojej Matce, aby pocieszyć ją w smutku.

W Valladolid Procesja Spotkania rozpoczyna się ok. dziesiątej rano. Z dwóch różnych punktów miasta wyruszają bractwa Jezusa Zmartwychwstałego oraz Matki Bożej Radosnej. Niesione jest też XVII-wieczne paso „Święty pusty grób”. Przed katedrą ma miejsce spotkanie. Pokutnicy muszą wykonać skomplikowane ruchy, aby niesione figury mogły się sobie ukłonić. W wielu miejscowościach w tym momencie biją dzwony, a nawet wybuchają fajerwerki na cześć Chrystusa zmartwychwstałego. Następnie bractwa biorą udział w uroczystej mszy wielkanocnej, której przewodniczy kard. Ricardo Blázquez.

W mieście Zamora wychodzi w procesji – powstałe jeszcze w XVI wieku – Bractwo Najświętszego Zmartwychwstania. W określonym punkcie ma miejsce spotkanie Jezusa i Maryi. Następnie miejscowi hotelarze zapraszają wszystkich na słodycze lub inne przysmaki. Szczególną sławą się cieszą Dos y pingada, czyli chleb, dwa jajka i szynka. Inni wolą filiżankę czekolady.

Wielki Tydzień w Hiszpanii dobiegł końca. Bractwa dokonają teraz podsumowania i rozpoczną przygotowania do przyszłorocznych procesji. W tym roku panuje ogólne zadowolenie: pogoda wreszcie dopisała i pokutnicy mogli wyjść na ulice.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  1 2 3 4 5 6 7
  8 9 10 11 12 13 14
  15 16 17 18 19 20 21
  22 23 24 25 26 27 28
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11