Dość manipulacji ws. in vitro!

W związku z rozpoczęciem prac nad projektem ustawy o in vitro, Prezydium Episkopatu podkreśla, że należy przyjąć prawo, które „poprawi obecną sytuację, a nie ją bez zastrzeżeń zalegalizuje”. Sprzeciwia się też manipulacji stosowanej przez projektodawców, którzy zapłodnienie in vitro zakwalifikowali do metod leczenia niepłodności.

Episkopat ponownie wzywa rząd do opracowania i rozpoczęcia prawdziwego medycznie programu leczenia niepłodności, opartego na uczciwej i rzetelnej diagnostyce przyczyn oraz podejmowaniu prób ich likwidowania.

Na radykalizm rządowego projektu, który odrzuca podmiotowość życia ludzkiego na etapie embrionalnym zwracają uwagę członkowie Prezydium Episkopatu w wystosowanym dziś apelu. „Zarodek ludzki jest traktowany na równi z  grupą komórek lub tkanką, co oznacza to samo, gdyby żyjącego człowieka sprowadzić do zespołu organów. Jest to podstawowa i zarazem nieusuwalna wada projektu proponowanego przez rząd” – czytamy w piśmie, sygnowanym przez abp. Stanisława Gądeckiego, abp. Marka Jędraszewskiego oraz bp. Artura Mizińskiego.

Dokument wskazuje, w jakich sprawach rządowy projekt powinien zostać poprawiony i wylicza 8 nieakceptowalnych rozwiązań z projektu ustawy o in vitro. Biskupi wymieniają najbardziej bulwersujące rozwiązania projektu rządowego: zakłada on eugeniczną selekcję zarodków, umożliwia klonowanie człowieka, jako normalny element procedury zakłada mrożenie i przechowywanie embrionów, a także umożliwia poczynanie dzieci po śmierci dawcy komórek rozrodczych i przewiduje niedopuszczalność przeniesienia zarodków do organizmu matki biologicznej, gdy dawca komórek rozrodczych wycofa zgodę. Projekt umożliwia stosowanie procedury in vitro bez podjęcia realnej próby leczenia prawdziwej przyczyny niepłodności, lekceważy też dobro dziecka, pozostawiając embrion ludzki poza jakimikolwiek relacjami osobowymi.

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o leczeniu niepłodności i podjęła decyzję o skierowaniu go do prac legislacyjnych. Biskupi przypominają, że „w procesie legislacyjnym nie można pomijać granic dla uczestnictwa w przyjęciu niemoralnego prawa, które stawia jasna i uzasadniona ocena etyczna oparta o uniwersalne wartości, które w jednakowym stopniu dotyczą wszystkich ludzi, tak wierzących, jak i niewierzących”.

Biskupi jednoznacznie stwierdzają, że „wobec inicjatywy uchwalenia złego prawa o in vitro naszym obowiązkiem jest przyjęcie prawa, które poprawi obecną sytuację, a nie ją bez zastrzeżeń zalegalizuje”. W opinii Prezydium Konferencji Episkopatu Polski, „przyjęty przez Radę Ministrów projekt ustawy o leczeniu niepłodności zawiera rozwiązania, które uniemożliwiają jakikolwiek udział katolika w pracach służących jego przyjęciu".

Pełny tekst apelu na stronie KEP: Apel Prezydium Konferencji Episkopatu Polski w związku z rozpoczęciem prac nad projektem ustawy o medycznym wspomaganiu prokreacji (in vitro)

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • znudzony
  31.03.2015 20:37
  biskupi przestańcie się wtrącać w sprawę in vitro, o której nie macie pojęcia.Dla was świętoszków byłby najlepszy prawny zakaz in vitro!!Taka jest wasza miłość do rodziców pragnących dziecka.
 • Stanislaw
  31.03.2015 20:49
  Drodzy redaktorzy Wiary.pl.Czy nie mogliście poprawnie po polsku zatytułować swojego wpisu o "powrocie do Łagiewnik" kogoś, czy czegoś Miłosiernego?.Jeżeli chodzi o Obraz P.Jezusa,to nigdzie nie był wynoszony ,czy wywożony,wiec jak miął wracać,chyba tylko na swoje miejsce.W tytule notki, państwo redaktorzy nie uszanowaliście ani świętego Obrazu,ani Pana Jezusa na nim namalowanego,nie piszac jasno czego dotyczy wpis.
 • mm
  31.03.2015 21:49
  chcę mieć dziecko. lekarz mówił, że tylko in vitro. nie proponował mi nic, co mogło by mi pomóc i wyleczyć. tylko in vitro in vitro... a lekarz jak nazwa wskazuje, powinien leczyć. więc znalazłam innego lekarza, ten znalazł przyczynę problemu i podjął leczenie. szukajcie a znajdziecie :)
 • znudzony
  01.04.2015 17:22
  znudzony do Karen--co tam in vitro-małżonkowie mający kłopoty z poczęciem otwórzcie się na danie świadectwa przez biskupa J. Wątrobę szefa Rady ds. Rodziny Episkopatu Polski ,że tylko modlitwa ,szczera modlitwa OWOCUJE poczęciem dziecka -objawienie godne kabaretu!Ijeszcze - chciałbym powstać w laboratorium,bo nie byłbym obciążony grzechem pierworodnym,a miłosny uścisk rodziców ,nazywany w kk aktem małżeńskim to przecież brudny ,(przeciwieństwo czystości, zakonnic ,zakonników , ks. którzy nie uprawiają seksu) grzeszny SEKS!Słyszałem ,że jedzenie tynku z groty mlecznej w Jerozolimie owocuje poczęciem! A NAJWIĘKSZY EGOIZM ŚWIATA prezentują biskupi i rozmaici wrogowie in vitro!Trzeba być ostatnim bałwanem, zamiast cieszyć się życiem , dziękować rodzicom za wychowanie to szukać grup wsparcia!!
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  1 2 3 4 5 6 7
  8 9 10 11 12 13 14
  15 16 17 18 19 20 21
  22 23 24 25 26 27 28
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11