Co zrobić z psalmem w hymnie?

W Szwajcarii w poniedziałek rozpoczęło się internetowe głosowanie ws. nowego hymnu narodowego. Stary, będący w istocie modlitwą, uznano za przestarzały w otwartym społeczeństwie. W pierwszej rundzie, do 15 maja, można wybierać spośród sześciu nowych wersji.

Nowe wersje hymnu zamieszczono w internecie. W pierwszej rundzie wyłonione zostaną trzy spośród nich. Druga runda rozpocznie się 8 czerwca, a 12 września odbędzie się w Aarau, stolicy kantonu Argowia, transmitowany przez telewizję finał konkursu. Zwycięski tekst zostanie zaprezentowany rządowi (Radzie Federalnej) do zaakceptowania.

Głosy oddane przez internet będą stanowić 50 proc., a drugie 50 proc. mają stanowić głosy jury złożonego z muzyków, dziennikarzy, członków chórów i organizacji sportowych.

Głosujący będą musieli podać swój szwajcarski numer telefonu komórkowego, na który SMS-em otrzymają kod umożliwiający oddanie głosu przez internet. Kod ten dostać można tylko raz na dany numer komórkowy i wykorzystać też tylko raz do oddania głosu. Natomiast nie podano według agencji AFP żadnej informacji co do narodowości głosujących.

Konkurs na nowy hymn ogłoszono w styczniu zeszłego roku. Każda z zainteresowanych osób mogła zgłosić własną propozycję. Z otrzymanych 208 specjalne jury wybrało sześć, które przetłumaczono na wszystkie używane w Szwajcarii języki (niemiecki, francuski, włoski i retoromański).

Tekst obecnego hymnu, Psalmu Szwajcarów, powstał w 1841 roku; melodia jest o wiele starsza, wywodzi się z psalmu 17 (Diligam te Domine, fortitudo mea - "Będę Cię miłował Panie, moja mocy!"). Zawiera modlitewne odwołania do Boga, gór i słońca, sławi pobożność, alpejski krajobraz.

Od lat 70. narastały głosy sugerujące zmianę hymnu, ale pochodziły od pojedynczych osób lub małych grup.

"Głównym problemem jest tekst" - tłumaczył, ogłaszając konkurs, Lucas Niederberger ze Szwajcarskiego Stowarzyszenia na rzecz Użyteczności Publicznej (SGG). "Oficjalny hymn jest psalmem, modlitwą, a my mamy społeczeństwo otwarte, religijnie neutralne. Mamy ateistów, nie mamy jednego Boga, dlatego ten hymn jest problemem" - dodał.

Nowy hymn powinien odnosić się do wartości zawartych w konstytucji, takich jak demokracja czy solidarność. SGG sugeruje, że bazą dla nowego utworu może być preambuła konstytucji, mówiąca o dążeniu narodu szwajcarskiego "do wzmocnienia wolności i demokracji, niepodległości i pokoju, w solidarności i otwarciu na świat" oraz o "życiu wspólnie we wzajemnym zrozumieniu i poszanowaniu dla różnic".

W 2011 sąsiadka Szwajcarii, Austria, zmieniła słowa swojego hymnu z "Narodu wielkich synów" na "Naród wielkich synów i córek".

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • Krzysztof
  31.03.2015 00:28
  To w takim wypadku Szwajcaria ma problem. Hymn hymnem, ale flaga ma dopiero nawiązanie do chrześcijaństwa;-) i co, wypadało by być konsekwentnym;-)
 • ben74
  31.03.2015 08:33
  Wyprą się Boga jedynego, to Bóg jedyny wyprze się narodu szwajcarskiego. On nie karze, tylko odbierze swoje błogosławieństwo, co będzie skutkować atakiem diabła na Szwajcarów. Tylko czekać...
 • tomaszz
  31.03.2015 09:39
  Szwajcarzy zrozumcie tę prawdę, że bez korzeni nie można wzrastać.
 • Anna
  31.03.2015 12:49
  Trzeba iść o krok dalej. Niech niewierzący mężczyźni o imieniu Marek, Mateusz, Łukasz lub Jan koniecznie je zmienią, bo to imiona ewangelistów. Jak można się całe życie męczyć z takim nie szanującym laickości imieniem? Później kolej na Andrzejów, Jakubów, Patryków, Franciszków, Antonich... Że już nie wspomnę o Michałach, Gabrielach czy Rafałach - bo jak ateista może ścierpieć archanielskie imię? (A swoją drogą- właśnie: jak może?)

  Panie - ateistki też nie mogą zostać w tyle. Trzeba zamienić imię Maria, Anna, Katarzyna, Agnieszka, Dorota (Doro-thea!) Barbara - na świeckie. Można też wymyślić nowe.

  Dawno temu słyszałam, że jakiemuś cudzoziemcowi mieszkającemu w Polsce bardzo spodobało się słowo "filiżanka" - i tak nazwał swoją córeczkę. A może to był dowcip - ale warto rozważyć!
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  1 2 3 4 5 6 7
  8 9 10 11 12 13 14
  15 16 17 18 19 20 21
  22 23 24 25 26 27 28
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11