Papież: Prośmy o łaskę akceptacji chwil trudnych

Do przyjmowania Bożej pomocy tak, jak tego chce Pan, bez zastrzeżeń, zachęcił Franciszek podczas porannej Mszy św. w Domu Świętej Marty. Nawiązując do dzisiejszych czytań liturgicznych, ojciec święty przestrzegł przed duchowym kapryszeniem, szemraniem wobec sposobów działania Boga.

Papież wyszedł od pierwszego dzisiejszego czytania z Księgi Liczb (Lb 21,4-9), gdzie mowa o buncie Żydów wobec trudów ucieczki przez pustynię, mizernego pożywienia i ich szemraniu wobec Boga. Wielu z nich zostało ukąszonych przez jadowite węże. Jedynym uzdrowieniem stała się modlitwa wstawiennicza Mojżesza oraz wąż miedziany, umieszczony na wysokim palu – stanowiący symbol krzyża, na którym zawiśnie Chrystus. Franciszek zauważył, że także wśród dzisiejszych chrześcijan nie brak osób niezadowolonych z życia, którzy nie potrafią otworzyć serca na Boże zbawienie, zawsze stawiając warunki: tak, chcę być zbawiony, ale właśnie tą wybraną przeze mnie drogą. – W ten sposób serce staje się zatrute – zaznaczył ojciec święty. Dodał, że także my często mówimy, iż uprzykrzył się nam Boży styl działania, a niegodzenie się nań określił mianem grzechu. „To nam zatruwa duszę, odbiera radość, nie pozwala iść naprzód” – stwierdził papież.

Ojciec święty podkreślił, że to sam Pan Jezus bierze na siebie truciznę, grzech i zostaje wyniesiony na Kalwarii. Zaznaczył, że chodzi tu o letniość naszej duszy, połowiczność naszego chrześcijaństwa, nasz grzech. „Ten entuzjazm na początku drogi Pana, a następnie stawanie się niezadowolonymi leczy się jedynie, spoglądając na krzyż, spoglądając na Boga, który bierze na siebie nasze grzechy; mój grzech tam jest” – powiedział Franciszek. Zauważył, że wielu chrześcijan umiera dziś na pustyni swego smutku, szemrania, odrzucenia stylu działania Boga.

„Spójrzmy na węża, jad w ciele Chrystusa, truciznę wszystkich grzechów świata i prośmy o łaskę akceptacji chwil trudnych. Akceptacji Boskiego stylu zbawienia, akceptacji także tego nędznego pokarmu, na który skarżyli się Żydzi, akceptacji dróg, przez które Pan prowadzi nas naprzód. Oby ten Wielki Tydzień – który rozpocznie się w niedzielę – pomógł nam wydostać się z tej pokusy chrześcijan połowicznych” – zakończył swoją homilię ojciec święty.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 1 2
  3 4 5 6 7 8 9