Kard. Sandri zachęca na Węgrzech do ewangelizacji

Do nowej ewangelizacji po latach komunistycznego reżimu zachęcił przebywający na Węgrzech prefekt Kongregacji dla Kościołów Wschodnich.

Kard. Leonardo Sandri wygłosił 23 marca homilię na nabożeństwie maryjnym w greckokatolickiej katedrze w Hajdúdorog. Uczestniczy on w obchodach trzechsetlecia narodowego sanktuarium w Máriapócs. Tamtejszy obraz Matki Bożej odbył z tej okazji peregrynację po całych Węgrzech. Nawiązując do niej oraz do ewangelicznej sceny nawiedzenia Elżbiety przez Maryję gość z Watykanu podkreślił, że za Jej przykładem każdy uczeń Chrystusa ma stale śpieszyć, by głosić Ewangelię.

„Historia waszego narodu jest tego dowodem – powiedział kard. Sandri. – Kiedy reżimy, które doszły do władzy w Europie XX wieku, usiłowały na różne sposoby stłumić w ludzkim sercu pragnienie Boga, w końcu musiały się poddać. Dziękujmy rzeszy świadków, często ukrytych, którzy sprawili, że światło Ewangelii szerzyło się nawet w najciemniejszych mrokach. Prośmy, aby oświecało ono nas dzisiaj i pomagało nam odróżniać dobro od zła, często przybierającego połyskliwą postać fałszywych bożków. Czynią one człowieka bardziej samotnym i osłabiają go, on tymczasem czuje się wszechmocny przez realizowanie w różnych dziedzinach życia postępu jako celu samego w sobie” – powiedział szef watykańskiej dykasterii. Zwrócił też uwagę, że „po latach ateistycznych i materialistycznych reżimów na wschodzie Europy” są tam jeszcze ludzie, którzy „nie spotkali dotychczas nikogo, kto otworzyłby ich serca na wiarę”.

Kard. Sandri przybył na Węgry po tym, jak Papież podniósł tamtejszą eparchię greckokatolicką Hajdúdorog do rangi Kościoła metropolitalnego sui iuris z dwiema nowymi diecezjami jako sufraganiami. Prefekt Kongregacji dla Kościołów Wschodnich przypomniał grecką etymologię terminu metropolia, który znaczy: „miasto-matka”. Wskazał przy tym na macierzyński wymiar Kościoła.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10