Episkopat zakazał tzw. spowiedzi furtkowej

Biskupi jednoznacznie stwierdzili, że właściwą formą jest "wypróbowana i przyjęta w Kościele praktyka spowiedzi generalnej".

Zgodnie z decyzją nr 2/368/2015 Konferencji Episkopatu Polski z dnia 12 marca 2015 r. KEP podjęła decyzję o zakazie stosowania praktyki tzw. "spowiedzi furtkowej". Biskupi jednoznacznie stwierdzili, że właściwą formą jest "wypróbowana i przyjęta w Kościele praktyka spowiedzi generalnej".

- Konferencja Episkopatu Polski podczas 368. Zebrania Plenarnego, które odbyło się w Warszawie w dniach 11-12 marca 2015 r., po zapoznaniu się z opinią komisji teologicznej w sprawie tzw. spowiedzi furtkowej, na podstawie art. 9 Statutu KEP podjęła decyzję o zakazie stosowania tej praktyki - napisano w dokumencie podpisanym przez przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, abp Stanisława Gądeckiego i sekretarza generalnego KEP bp Artura Mizińskiego.

- Właściwą formą jest wypróbowana i przyjęta w Kościele praktyka spowiedzi generalnej, sprawowana zgodnie z obowiązującymi przepisami, dotyczącymi sakramentu pokuty i pojednania - piszą biskupi.

Decyzja wchodzi w życie z dniem podjęcia.

Episkopat zakazał tzw. spowiedzi furtkowej   W związku z pytaniami w komentarzach: o zastrzeżeniach do spowiedzi "furtkowej" wraz z wyjaśnieniem pojęcia można przeczytać TUTAJ. O spowiedzi generalnej na przykład TUTAJ.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • Julia
  21.03.2015 21:49
  przeżyłam spowiedź furtko-wą i dziękuję Bogu za tego Kapłana , który wyprowadził mnie podczas tej spowiedzi z lęków i pokazał " Światło " pokój zagościł w moim sercu i w radości prosiłam Jezusa o Błogosławieństwo dla tych którzy sprawili mi ból a tym samym pokazał mi Jezus w osobie Księdza -jak mam przebaczać i modlić się za tych co mnie prześladują.Nasze " małżeństwo " odkrywamy z mężem ciągle na nowo i w radości choć już mamy 38 lat pożycia małżeńskiego.Te przygotowania i pytania pomogły mi w czasie tej spowiedzi uwolnić się od wielu więzów . zobaczyłam moją rodzinę w ogromnej Miłości . Bogu niech będzie Chwała i Cześć , że mogłam to uczynić nim Episkopat zabronił . Jezus mówi aby słuchać ale nie czynić tak jak oni - oraz nakładają ciężary , które sami nie noszą . Jestem posłuszna temu ogłoszeniu Episkopatu bo w posłuszeństwie ,tylko tak rodzi się dobro i przyjmuje ten zakaz , choć mnie już nie dosięgnął . dla wielu zadziwieniem by było kto mnie w tej spowiedzi furtko-wej poprowadził . Boże Błogosław naszych biskupów .
 • jazmig
  22.03.2015 19:47
  jazmig
  Oto definicja spowiedzi furtkowej z dokumentu KEP:

  "Spowiedź furtkowa" to synkretyczna praktyka łącząca sakramentalną spowiedź z bardzo rozbudowanym rachunkiem sumienia (dotyczącym zwykle wyłącznie 1. przykazania Dekalogu i prowadzonym pod kierunkiem spowiednika w czasie spowiedzi), modlitwą o uwolnienie (czasem w formie uroczystego egzorcyzmu) i elementami psychoterapii (np. uzdrawianiem obrazu ojca). Opiera się na założeniu, że niektóre czyny z życia penitenta, a nawet jego przodków, otwierają "furtki" złemu duchowi. "Spowiedź furtkowa" ma te "furtki" zamknąć.
 • jazmig
  22.03.2015 19:51
  jazmig
  Opinia KUL nie pokrywa się z definicją, jaką przyjęła KEP.
 • chrześcijanka
  23.03.2015 10:19
  Ciekawe jest to,że przez lata Biskupi nie zabrali głosu w sprawie niezgodnych z nauką Kościoła praktyk medytacyjnych typu zen i innych,propagowanych przez niektórych benedyktynów.Wielu wiernych zostało w te medytacje wciągniętych i poniosło ogromne spustoszenie w życiu duchowym przez te praktyki. Nikogo to przez lata nie obchodziło i nadal nie interesuje, a tu w sprawie tzw. spowiedzi "furtkowej" "burza w szklance wody".
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  1 2 3 4 5 6 7
  8 9 10 11 12 13 14
  15 16 17 18 19 20 21
  22 23 24 25 26 27 28
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11