W obronie Ormian i innych prześladowanych

Zaprezentowano pierwsze tomy wielotomowego dzieła belgijskiego jezuity o. Georges-Henri Ruyssena, będącego zbiorem dokumentów z archiwów Stolicy Apostolskiej na temat kwestii ormiańskiej.

Przed stu laty Stolica Apostolska starała się powstrzymać turecką rzeź Ormian oraz nieść ulgę i pomoc tym, którym udało się przed nią uciec. Podkreślił to prefekt Kongregacji dla Kościołów Wschodnich na wczorajszej sesji akademickiej w Orientale, poświęconej uczczeniu pamięci ormiańskich męczenników sprzed wieku. Zaprezentowano na niej pierwsze tomy wielotomowego dzieła belgijskiego jezuity o. Georges-Henri Ruyssena, będącego zbiorem dokumentów z archiwów Stolicy Apostolskiej na temat kwestii ormiańskiej.

„Nadal jesteśmy zasmuceni wymordowaniem półtora miliona braci w człowieczeństwie, którzy byli współmieszkańcami i obywatelami tego samego państwa – powiedział kard. Leonardo Sandri. – Bardziej jeszcze zdziwiło milczenie tylu mających władzę i całych narodów, tak jak wciąż jeszcze dziwi dziś niezdolność do mówienia o tym obiektywnie, by osiągnąć tak pożądane pojednanie w prawdzie i sprawiedliwości”.

Dążenie do prawdy i sprawiedliwości prefekt Kongregacji dla Kościołów Wschodnich polecił wstawiennictwu „męczenników ludu ormiańskiego, chaldejskiego i asyryjskiego, którzy przed wiekiem złożyli najwyższe wyznanie wiary, przelewając swą krew”. Nawiązał też do planowanej za miesiąc, 12 kwietnia, kiedy w obrządku łacińskim obchodzi się Niedzielę Bożego Miłosierdzia, Mszy dla Ormian pod przewodnictwem Papieża Franciszka. „Już teraz jesteśmy mu wdzięczni za ten ojcowski gest, jak i za uwagę, jaką stale poświęca uczniom Chrystusa przeżywającym udręki przemocy na Bliskim Wschodzie i na Ukrainie” – dodał kard. Sandri.

W latach 1915-1918 wymordowano w Turcji półtora miliona Ormian. Zginęło też lub zostało wypędzonych pół miliona chrześcijan języka aramejskiego oraz co najmniej 750 tysięcy Greków. Co roku 24 kwietnia Ormianie czczą pamięć tego aktu

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 1 2
  3 4 5 6 7 8 9