Profanacja spowiedzi

Ze zdecydowanym protestem przeciwko nagrywaniu przez dziennikarkę, udającą przystępowanie do spowiedzi, pouczeń kapłanów wystąpił metropolita Bolonii, kard. Carlo Caffarra.

Na łamach ukazującego się w tym mieście „Quotidiano Nazionale” ukazały się cztery artykuły autorstwa Laury Alari, w których ujawniła ona rzekome reakcje księży na wymyślone przez nią problemy.

Alari udawała lesbijkę, która chciała ochrzcić córkę, innym razem osobę żyjącą w konkubinacie homoseksualnym, w kolejnym przypadku osobę rozwiedzioną, żyjącą w nowym związku, a mimo to stale przystępującą do Komunii św. Następnie cytowała wypowiedzi księży wobec przedstawianych przez nią kwestii.

Odnosząc się do tego incydentu kard. Caffarra stwierdził, że jest to poważne pogwałcenie prawdy sakramentu i wiary chrześcijańskiej, a także przejaw braku szacunku wobec wiernych, którzy z tego sakramentu korzystają. Działania takie wymierzone są także w kapłanów, narażając ich na wątpliwości związane z ewentualnym oszustwem i ograniczenie swobody osądu, poprzez podważenie relacji zaufania między spowiednikiem a penitentem. Purpurat przypomniał, że działania takie należą do najcięższych przestępstw, a określił to Benedykt XVI w motu proprio „Inter graviora delicta” z 21 maja 2010 roku (art. 4, §2).

Publikację Alari potępił również włoski związek dziennikarzy. Prezes tej organizacji Enzo Iacopino stwierdził, że dziennikarz może ukrywać swoją tożsamość jedynie wówczas, kiedy zagrożone byłoby jego życie, albo ujawnienie tożsamości uniemożliwiłoby napisanie artykułu, ale, jak dodał, odkrycie, co sądzi Kościół na temat rozwiedzionych żyjących w nowych związkach czy innych poruszonych przez autorkę kwestii nie wymaga stosowania takich metod.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| PROFANACJA

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • Wind_Catcher
  14.03.2015 07:51
  "Profanacja spowiedzi"

  ?

  A co to znaczy?

  Po pierwsze wierny, który się spowiada może innym wyjawić co było na spowiedzi, jedyną osobą, którą tego uczynić nie może, jest ksiądz.

  Po drugie, to czy to było udawane przez tę dziennikarkę, czy nie... Pan Bóg ją z tego rozliczy z jakimi intencjami szła do tego sakramentu. W każdym razie nazwać to "profanacją" to chyba gruba przesada.

  Dlaczego Gościu Niedzielny nie wywalisz artykułu "Profanacja Ciała Chrystusowego" przez osoby przystepujące do Komunii Św., które przystepują do niej w sposób niegodny - brak wyznanych grzechów ciężkich itp, tudzież przyjmą Ją w postawie ciała, która daleko jest od wyrażenia czci dla ciała Pana Jezusa - na stojącą i do rąk?
 • MacBlacker
  14.03.2015 08:33
  Lewactwo brzytwy się chwyta, a konkurencja na rynku dziennikarek jest tak wielka że już nawet klasyczna kariera przez łóżko jest bardzo ciężka, więc idiotki wybieraja robienie kariery przez podłość.
 • saherb
  14.03.2015 10:09
  "Działania takie należą do najcięższych przestępstw".
  Za to jest ekskomunika z Kościoła. A jakie są możliwości ukarania stosując świeckie prawo, skoro to "najcięższe przestępstwo"?
 • oldman
  14.03.2015 22:37
  Czy za coś takiego nie ma automatycznej ekskomuniki?
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 1 2
  3 4 5 6 7 8 9