Ksiądz Sadłoń krytykuje badanie CBOS

Raport z badania CBOS zatytułowany "Oczekiwane zmiany w nauczaniu Kościoła" instrumentalizuje nauczanie Kościoła, sprowadzając je do poziomu preferencji społecznych - ocenił dzisiejszy raport Centrum ks. Wojciech Sadłoń SAC.

"W takim podejściu nauczanie Kościoła katolickiego odrywane jest od swojego duchowego fundamentu, przede wszystkim Pisma Świętego – podkreślił dyrektor Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego. – To tak jakby wystawić nauczanie Kościoła w konkursie popularności – dodał ks. Sadłoń w komentarzu dla KAI.

Przypomnijmy, że z opublikowanego dziś raportu CBOS wynika, że 80 proc. Polaków opowiada się za umożliwieniem rozwodnikom żyjącym w nowych związkach przystępowania do Komunii Świętej. Największe poparcie dla takiego rozwiązania jest wśród samych rozwiedzionych lub żyjących w separacji.

Większość badanych (79 proc.) chciałaby, aby Kościół dopuścił możliwość stosowania zapłodnienia in vitro. Blisko trzy czwarte uważa, że Kościół powinien zgodzić się na stosowanie środków antykoncepcyjnych (72 proc.) oraz w niektórych sytuacjach dopuścić przerywanie ciąży (73 proc.). Za takimi zmianami opowiada się co druga osoba określająca siebie jako głęboko wierząca.

Ponadto, zaznacza CBOS, od 2005 do 2013 roku, czyli po śmierci Jana Pawła II, wzrosła akceptacja dla konkubinatów, seksu przedmałżeńskiego, związków homoseksualnych, rozwodów i antykoncepcji. Jednak mimo wzrostu liberalizmu obyczajowego nie maleje potępienie dla przerywania ciąży.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| CBOS

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • hfhjsl
  10.03.2015 21:37
  Dzis trzeba miec duzy dystans do tych co deklaruja sie ze sa glemboko wierzacy. Dobrze ze wierz ale to nie wystarczy. To zbyt malo. A nawet bardzo, bardzo malo. Trzeba wierzyc w to co powiedzial Jezus! Trzeba mu ufac. I tu dochodzi dopiero do prawdziwej wiary w Jezusa I Boga.
 • aniol58
  11.03.2015 05:20
  Witam.
  Dodam jeszcze jedną myśl - w mojej mieścinie 100% świadków jehowych jest przeciw temu wszystkiemu co wyżej opisano w CBOP!!! (bo jest ich 15 rodzin!!!!!!)
  jak to ma sie do całego tzw.polskiego - katolickiego społeczeństwa???
 • TomaszL
  11.03.2015 08:59
  Kolejne badania, które pokazuje nędzę polskiego katolicyzmu.

  Można oczywiście mieć zastrzeżenia co do metodologii, czy wyciągania wniosków.

  Ale obraz przeciętnego, polskiego katolika jest żałosny. Bo teoretycznie wyznaje on pewne zasady, ale ta teoria ma się nijak do życia.

  Nie da się połączyć głębokiej wiary ze stosowaniem antykoncepcji, czy odrzucaniem nierozerwalności małżeństwa. Tym bardziej nie da się połączyć wiary ze zgodą na zabijanie nienarodzonych (choćby w invitro).

  Ale takie spustoszenie jest wynikiem ostatnich dekad tzw. kościoła miłości, w którym trudną ewangeliczną naukę moralna zastępuje się bajdurzeniem o uczuciu miłości.
  Współczesny faryzeizm kościoła miłości potrafi połączyć długoletnie życie w grzechu śmiertelnym z opowiadaniem o wielkiej miłości do Boga.
 • a
  11.03.2015 15:49
  Oczywiście badanie jest formą nacisku na Kościół, aby zmienił nauczanie. Uważam, jednak że takie mogą być dla Kościoła korzystne, aby zmobilizować do skuteczniejszego nauczania, do obrony nauczania katolickiego. Warto by się zastanowić na poziomem katechezy. Po 12 latach katechezy szkoły opuszczają często analfabeci teologiczni w ogóle nie znający nauczania Kościoła. A potem nie ma co się dziwić wynikom sond ulicznych.

  Udawanie, że wszystko jest super prowadzi do katastrofy.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 1 2
  3 4 5 6 7 8 9