Film "Papież z Białych Mórz" to próba odpowiedzi na pytanie, kiedy Karol Wojtyła zafascynował się Bożym Miłosierdziem, którego apostołem stał się na całe życie.
Premiera filmu odbyła się w Centrum Jana Pawła II "Nie lękajcie się!" w niedzielę 18 stycznia. Reżyserem jest Bogusława Stanowska-Cichoń, która przed projekcją przyznała, że sanktuarium papieża Polaka to dla niej miejsce święte.
- W Krakowie jest wiele wspaniałych sal, jednakże przez uszanowanie pamięci świętego Jana Pawła II postanowiłam, aby premiera tego filmu odbyła się właśnie tutaj - mówiła.
Opowiedziała także o tym, jak od 2008 roku planowała powstanie filmu i próbowała zarazić swoim pomysłem wiele instytucji, na czele z telewizją. Funduszy na realizację nie udało się jednak pozyskać. Pieniądze znalazły się dopiero w zeszłym roku dzięki konkursowi Filmotechniki Małopolskiej, ogłoszonemu przez Urząd Marszałkowski. Film wsparła także Kopalnia Soli w Wieliczce oraz burmistrz tego miasta Artur Kozioł.
W wystąpieniu przed projekcją autorka nie kryła żalu, że na ziemi gdzie żył Karol Wojtyła, gdzie został księdzem, pracował, pełnił urząd metropolity, trudno było uzyskać jej potrzebne środki.
Wcześniej Bogusława Stanowska-Cichoń zrealizowała m.in. dziesięcioodcinkowy cykl "Śladami świętości"oraz cykl rozmów ze świadkami, osobami bliskimi ojcu świętemu - "Świadkowie świętości". Wciąż jednak, jak sama podkreśla, nurtowało ją pytanie, w którym momencie życia młody Karol Wojtyła tak bardzo zainteresował się Bożym Miłosierdziem. Dlaczego, już jako papież, tak niestrudzenie głosił prawdę o Bożym Miłosierdziu, zawartą w "Dzienniczku" św. Faustyny.
- Myślę, że ten film nie odpowiada dostatecznie na stawiane pytania, ale pokazuje pewne sugestie - mówi reżyserka. Jedną z nich jest poszukiwanie odpowiedzi w czasie cierpienia i prób, z którymi musiał się zmierzyć młody Karol Wojtyła - okupacji, śmierci ojca, zaprzepaszczonych marzeń o aktorstwie, przerwanych studiach na polonistyce.
W filmie o duchowych inspiracjach przyszłego papieża opowiadają m. in. długoletni sekretarz ojca świętego kard. Stanisław Dziwisz, nieżyjący dziś pracownik Solwayu Franciszek Sojka (pracował razem z Karolem Wojtyłą) i s. Gaudia Skass. Narratorem całego filmu, opowiadającym o czasach pracy Karola Wojtyły podczas okupacji jest ks. prof. Jan Machniak.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.
Jako dewizę biskupiego posługiwania przyjął słowa „Ex hominibus, pro hominibus” (Z ludu i dla ludu).