Większość naszych współobywateli przeżywa zamach na redakcję „Charlie Hebdo” jako wezwanie do ponownego odkrycia szeregu podstawowych wartości naszej Republiki, takich jak wolność religijna i wolność słowa – stwierdził w opublikowanym dziś komunikacie, kard. André Vingt-Trois. Zachęcając katolików do modlitwy za ofiary przemocy i tego bezprecedensowego barbarzyństwa, arcybiskup Paryża wskazał, że nie wolno na tej samej płaszczyźnie stawiać morderstwa i karykatury, choćby była w złym guście.
Nawiązując do szoku jaki przeżywają nie tylko Francuzi, ale także cały świat, kard. Vingt-Trois zauważył, że większość jego współobywateli przeżyła to wydarzenie jako wezwanie do ponownego odkrycia szeregu podstawowych wartości, takich jak wolność religijna i wolność słowa. Dodał, że spontaniczne zgromadzenia minionych dni naznaczone były głębokim skupieniem, bez okazywania nienawiści czy przemocy. „Smutek żałoby i przekonanie, że wszyscy razem mamy coś do obrony jednoczą Francuzów” - dodał.
Arcybiskup Paryża przestrzegł przed stawianiem na tej samej płaszczyźnie karykatury, choćby niesmacznej, czy niesprawiedliwej krytyki z morderstwem. Zaznaczył, że wolność prasy, bez względu na koszty, jest znakiem dojrzałego społeczeństwa. „Fakt, że ludzie urodzeni w naszym kraju, nasi współobywatele mogą myśleć, iż jedną właściwą odpowiedzią na kpiny czy zniewagi byłaby śmierć ich autora stawia nasze społeczeństwo wobec poważnych pytań” - podkreślił kard. Vingt-Trois. Wyraził też ubolewanie z powodu śmierci osób wyznających judaizm oraz policjantów pełniących swą służbę.
Metropolita francuskiej stolicy zachęcił tamtejszych katolików do modlitwy za ofiary terrorystów, ich rodziny oraz za ojczyznę, "aby nadal dominowały postawy umiarkowane, nikt nie uległ przerażeniu czy nienawiści i nie utożsamiano kilku fanatyków z całą religią". Wezwał także do modlitwy za terrorystów, aby odkryli prawdę o sądzie Bożym. „Prośmy o łaskę bycia budowniczymi pokoju. Nigdy nie wolno wątpić o pokoju, jeśli budujemy sprawiedliwość”- zakończył swoje przesłanie kardynał André Vingt-Trois.
Nad sprawami duchowymi nie mamy pełnej kontroli i należy być ostrożnym.
Symbole tego spotkania – krzyż i ikona Maryi – zostaną przekazane koreańskiej młodzieży.
W ramach kampanii w dniach 18-24 listopada br. zaplanowano ok. 300 wydarzeń.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.