Pokój jest możliwy

Papież podkreślił, że przez chrzest nie jesteśmy już pozostawieni na pastwę zła i grzechu, ale otrzymujemy miłość, czułość, miłosierdzie Ojca niebieskiego.

Reklama

Pokój jest możliwy, a korzeniem pokoju jest modlitwa. Módlmy się o pokój - wezwał Franciszek w rozważaniu przed modlitwą „Anioł Pański” w Światowym Dniu Pokoju, obchodzonym w tym roku pod hasłem „Już nie niewolnicy, lecz bracia”.
- Jest to przesłanie dotykające każdego z nas. Wszyscy jesteśmy wezwani do zwalczania wszelkich form niewolnictwa i budowania braterstwa. Wszyscy, każdy na miarę swej odpowiedzialności - wskazał papież.

Swe rozważanie poświęcił Matce Jezusa. - W niej, pokornej kobiecie z Nazaretu, „Słowo stało się ciałem i zamieszkało wśród nas”. Dlatego nie da się oddzielić kontemplacji Jezusa, Słowa życia, które stało się widoczne i namacalne, od kontemplacji Maryi, który obdarzyła Go swoją miłością i Jego ludzkim ciałem - zaznaczył Franciszek.

Dodał, że „Chrystus przyjął ludzką kondycję uwalniając ją od zamkniętej mentalności legalistycznej”.

- Prawo bowiem, pozbawione łaski, staje się ciężarem nie do zniesienia i zamiast wyświadczać nam dobro, czyni nam krzywdę. Oto właśnie cel, z powodu którego Bóg posyła swojego Syna na ziemię, aby stał się człowiekiem: celem wyzwolenia, a wręcz odrodzenia. Wyzwolenia, aby „wykupił tych, którzy podlegali Prawu”, a odkupienie ma miejsce z chwilą śmierci Chrystusa na krzyżu. Ale odrodzenie przede wszystkim po to „abyśmy mogli otrzymać przybrane synostwo”. Włączeni w Niego, ludzie stają się prawdziwie dziećmi Bożymi. To zadziwiające przejście zachodzi w nas wraz ze chrztem, który wszczepia nas jako żywe członki w Chrystusa i włącza do swojego Kościoła - tłumaczył papież.

Dodał, że „przez chrzest zostaliśmy wprowadzeni w komunię z Bogiem i nie jesteśmy już pozostawieni na pastwę zła i grzechu, ale otrzymujemy miłość, czułość, miłosierdzie Ojca niebieskiego”. Wezwał zebranych, by pamiętali o swej dacie chrztu, gdyż jest to dzień bardzo radosny.

Po odmówieniu modlitwy „Anioł Pański” życzył wszystkim „szczęśliwego i pogodnego nowego roku”, także w języku niemieckim: „Frohe Weihnachten und ein gutes neues Jahr!”.

Na zakończenie południowego spotkania na Anioł Pański Watykan połączył się telemostem z mauzoleum ofiar pierwszej wojny światowej w Rovereto na północy Włoch. Znajduje się tam dzwon pamięci „Maria Dolens”, odlany 90 lat temu z brązu armatniego 19 armii świata, które wzięły udział w konflikcie sprzed stulecia. Został on poświęcony przez Pawła VI w 1965 r. Tysiące ludzi zebranych na Placu św. Piotra wsłuchało się wraz z Papieżem w uderzenia tego dzwonu. Franciszek podkreślił, że wyraża on życzenie, by nigdy więcej nie było wojen, ale zawsze pragnienie i zaangażowanie na rzecz pokoju i braterstwa między narodami.

Krótko po modlitwie papież napisał na Twitterze: Jak wielu niewinnych ludzi i jak wiele dzieci cierpi na świecie! Panie, obdarz nas Twoim pokojem! - napisał papież Franciszek w swym pierwszym wpisie na Twitterze w 2015 roku.

«« | « | 1 | 2 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8

Reklama