Puste miejsce przy świątecznym stole niech w tym roku przypomina nam o chrześcijanach cierpiących za wiarę - apeluje rektor KUL, ks. prof. Antoni Dębiński w liście do wiernych z okazji Bożego Narodzenia.
List rektora Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego będzie odczytywany w kościołach archidiecezji lubelskiej w piątek, w drugi dzień świąt Bożego Narodzenia. Tego dnia tradycyjnie zbierane są datki na tę uczelnię.
Tegoroczne rozważania bożonarodzeniowe rektor poświęcił prześladowaniu chrześcijan za wiarę, które - jak podkreśla - nie ustało, a "przeciwnie, w niektórych rejonach świata nasila się".
"Nie możemy o tym zapominać i nie możemy przyjmować obojętnie faktu, że wyznawana religia staje się przyczyną wojen, represji i przymusowej emigracji" - napisał ks. prof. Dębiński.
Rektor KUL podkreśla, że sam Chrystus był prześladowany "i to od początku swego ziemskiego życia", kiedy król Herod chciał go zgładzić i zdecydował się wymordować betlejemskie dzieci. Ks. Dębiński przypomina, że "prześladowania wyznawców Chrystusa zostały wpisane w życie Kościoła", a teksty liturgiczne mówią "o orszaku męczenników, ubranych na biało, kroczących przez dzieje za Zbawicielem".
Rektor KUL przywołuje m.in. szacunki organizacji Open Doors, zajmującej się badaniem prześladowań chrześcijan, która podaje, że obecnie represjonowanych jest od 100 do 200 milionów wyznawców Chrystusa w ponad 50 państwach.
"Kościół był i pozostaje najbardziej prześladowaną społecznością na świecie. Każdego dnia, również dzisiaj, na wielu kontynentach nasi siostry i bracia w wierze oddają życie za Chrystusa. () Docierają do nas nieustannie informacje o coraz trudniejszej sytuacji chrześcijan w Syrii, Iraku i innych państwach tego regionu" - napisał.
Ks. prof. Dębiński podkreśla jednak, że pamięć o szykanowanych za wiarę siostrach i braciach "nie powinna nas paraliżować".
"Męczeństwo, które towarzyszy Kościołowi od narodzenia Chrystusa i Jego ucieczki do Egiptu, jest dla chrześcijan ostatecznie zwycięstwem nad światem. Niełatwa do przyjęcia Chrystusowa przepowiednia prześladowań jest dopełniana słowami otuchy i nadziei na ostateczne zwycięstwo: +kto wytrwa do końca, ten będzie zbawiony+ (Mt 10, 22)" - dodaje rektor KUL.
Jego zdaniem duchowa łączność i solidarność z chrześcijanami prześladowanymi na całym świecie powinna wzmacniać wiarę "i uzdalniać do tego, byśmy sami odważniej dawali świadectwo o Chrystusie".
"Podczas świąt Narodzenia Pańskiego tradycyjnie pozostawiamy na stole wigilijnym wolne nakrycie. Puste miejsce przy świątecznym stole niech w tym roku przypomina nam o chrześcijanach cierpiących za wiarę. W czasie tych świąt, wspominając ucieczkę Świętej Rodziny do Egiptu, nie możemy zapomnieć o tych wszystkich, którzy w obawie o życie własne i swoich bliskich opuszczają dom i udają się na emigrację" - zaapelował ks. prof. Dębiński.
Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II jest najstarszą uczelnią w Lublinie, jednym z najstarszych uniwersytetów w Polsce. Powstał w 1918 r. Obecnie na dziewięciu wydziałach KUL studiuje blisko 15 tys. osób, na 39 kierunkach i specjalnościach oraz w Kolegium Międzyobszarowych Indywidualnych Studiów Humanistyczno-Społecznych. Kadra naukowa uniwersytetu liczy 1165 osób.
Nazwał to „kwestią sprawiedliwości”, bardziej, aniżeli hojności.
Dotychczasowy Dyrektor - ks. Marcin Iżycki - został odwołany z funkcji.
To właśnie modlitwa i ofiara ma największą siłę, a nie broń czy wojska.