Święta Rodzina, aniołowie, zwierzęta, ale też zegary symbolizujące upływający czas tworzą tegoroczną jasnogórską szopkę - poinformowało w poniedziałek biuro prasowe Jasnej Góry. Szopkę będzie można oglądać w plenerowej scenerii od pierwszego dnia świąt Bożego Narodzenia.
Zegary są elementem specjalnej dekoracji, która ma nakłonić zwiedzających do "chwili refleksji". Każdy z zegarów odmierza inny czas a jeden z nich się zatrzymał. "Jesteśmy zapędzeni, zapracowani, nigdy nie mamy czasu na refleksje (), ta szopka jest takim miejscem, gdzie powinniśmy się zastanowić nad sobą" - powiedział cytowany przez biuro prasowe jasnogórski dekorator o. Bronisław Kraszewski.
Dekorację z zegarami uzupełniają lustra, które z kolei mają zachęcić "do spojrzenia na siebie i odpowiedzi na pytanie: +Jakim jestem człowiekiem+".
Tradycyjnie jasnogórską szopkę można oglądać w plenerowej scenerii. Obok Świętej Rodziny - Józefa i Maryi pochylonych nad nowo narodzoną Dzieciną, w otoczeniu pasterzy, aniołów i trzech króli, swoje zagrody mają także żywe zwierzęta, w tym osiemnastoletnia oślica Amelka. Są także owce, kucyki, kozy górskie, lisy białe, alpaki, drób domowy, pawie, bażanty, gołębie oraz pies - Largo.
W tym roku jasnogórska szopka zawiera również akcenty związane z kanonizacją św. Jana Pawła II. Na murach sanktuarium zostały umieszczone 22. wielkoformatowe fotografie autorstwa Zdzisława Sowińskiego dokumentujące pobyt świętego na Jasnej Górze.
Hasłem przewodnim są słowa nawiązujące do tegorocznego roku duszpasterskiego rozpoczętego w pierwszą niedzielę Adwentu: "Nawróćcie się i wierzcie w Ewangelię".
Budowa szopki trwała od października. W prace zaangażowani byli stolarze, cieśle i elektrycy.
Szopka czynna będzie od pierwszego dnia Świąt Bożego Narodzenia.
Od 2008 roku jasnogórska szopka powstaje na tzw. fosach jasnogórskich, zajmując ok. 2,5 tys. m kw. powierzchni ogrodu jasnogórskiego. Teren, ten ciągnie się wzdłuż bastionu południowo-wschodniego, w kierunku bram wejściowych na Jasną Górę. Wejściem do szopki jest brama, która znajduje się tuż obok pomnika kardynała Stefana Wyszyńskiego.
Obecny okres większego spokoju w Libanie przeniesie się też na Syrię?
Aby - jak wyjaśnił papież - “w Ludzie Bożym wzrosła religijna i bliska znajomość Pisma Świętego”.
26 stycznia XXV Dzień Islamu w Kościele katolickim w Polsce.
Stowarzyszenie Katechetów Świeckich zwraca uwagę na faworyzowanie tzw edukacji zdrowotnej.