Sprawa ekologii ma wymiar moralny

„Sprawa ekologii jest żywotna dla przetrwania człowieka i ma wymiar moralny, który dotyczy wszystkich”. Przypomina dziś o tym Papież na twitterze.

Tej samej trosce daje wyraz w przesłaniu do uczestników trwającej od 1 do 12 grudnia w Limie 20. konferencji ONZ w sprawie zmian klimatu COP20. Obrady w stolicy Peru „mają znaczenie dla całej ludzkości, a szczególnie dla najuboższych i dla przyszłych pokoleń – podkreśla Franciszek. – Chodzi tu o wielką odpowiedzialność etyczną”.

Ojciec Święty zwraca uwagę na wymowę faktu, że konferencja odbywa się na wybrzeżu, wzdłuż którego przepływa prąd Humboldta, zwany też Peruwiańskim. Symbolicznie łączy on ludy Ameryki, Oceanii i Azji, a ma decydującą rolę dla klimatu całej naszej planety. „Konsekwencje zmian środowiskowych odczuwa się już dramatycznie w wielu państwach, przede wszystkim w wyspiarskich krajach na Pacyfiku – pisze Papież. – Przypominają nam one, jak ciężkie są zaniedbania i bezczynność. Czas na znalezienie rozwiązań dobiega końca. Będziemy mogli do nich dojść tylko działając zgodnie razem. Skuteczna walka z ociepleniem globalnym będzie możliwa jedynie poprzez kolektywną odpowiedź” – dodaje Franciszek. Zaznacza, że musi ona wychodzić ponad interesy partykularne i być wolna od nacisków politycznych czy ekonomicznych. Ma rozwijać kulturę solidarności, spotkania i dialogu.

W konferencji ONZ w Limie bierze udział ponad 190 delegacji rządowych z całego świata. Przygotowuje się na niej nowe porozumienie klimatyczne, które ma zostać zawarte na podobnym spotkaniu w przyszłym roku w Paryżu i zastąpić protokół z Kioto. Obok polityków w stolicy Peru są też obecni przedstawiciele różnych Kościołów, którzy spotykają się z nimi, towarzysząc im wskazaniami i modlitwą. Kościół katolicki reprezentuje grupa dziewięciu biskupów z różnych krajów świata. Skierowali oni do uczestników konferencji apel, w którym przypominają m.in. potrzeby ubogich, szczególnie wystawionych na zmiany klimatyczne. Do troski o „klimatyczną sprawiedliwość” wezwali też przybyli z tej okazji do Limy chrześcijanie innych wyznań, należący do Światowej Rady Kościołów.
 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12