Unia Europejska musi przeznaczyć większe środki na pomoc ludziom uciekającym z Bliskiego Wschodu i Afryki przed wojnami i prześladowaniami.
Akcje humanitarne są jej obowiązkiem i nie można patrzeć na nielegalnych migrantów wyłącznie jako na problem i ciężar. W obliczu kolejnej morskiej tragedii u wybrzeży Sycylii przypominają o tym włoskie organizacje katolickie wspierające migrantów. Ostatnio 17 Afrykanów zmarło z powodu wyziębienia i odwodnienia organizmu, ponieważ pomoc przyszła zbyt późno.
„Jedno jest pewne. W czasie operacji Mare Nostrum wykorzystywano więcej środków, więcej ludzi i więcej odpowiednio przystosowanych okrętów, jeśli chodzi o akcje ratunkowe o charakterze humanitarnym - mówi Bernardino Guarino, odpowiedzialny za projekty pomocowe w jezuickim ośrodku dla uchodźców „Centrum Astalli”. - Zmniejszenie liczby tych środków budzi nasze poważne obawy. Operacja Tryton oddaje do dyspozycji siły jakościowo i ilościowo znacznie mniejsze. Nieprzypadkowo przecież została zaprezentowana jako operacja, która pozwoli zaoszczędzić dużo pieniędzy. W teren wysyłanych jest mniej jednostek, a patrolowany obszar jest znacznie mniejszy. Na tym polega właśnie największe zagrożenie. Jeśli statki będą patrolować tylko wody europejskie, to najprawdopodobniej będą docierać do potrzebujących dopiero jak się wydarzy tragedia. Oczywiście kontynuowanie operacji na wzór Mare Nostrum kosztowałoby trochę więcej, ale jeśli chodzi o ratowanie ludzkiego życia, byłoby bardziej pożyteczne. Mówimy o kosztach, którym budżet europejski byłby w stanie spokojnie sprostać”.
Obecny okres większego spokoju w Libanie przeniesie się też na Syrię?
Aby - jak wyjaśnił papież - “w Ludzie Bożym wzrosła religijna i bliska znajomość Pisma Świętego”.
26 stycznia XXV Dzień Islamu w Kościele katolickim w Polsce.
Stowarzyszenie Katechetów Świeckich zwraca uwagę na faworyzowanie tzw edukacji zdrowotnej.