- Wydrukowaliśmy 5 tys. papierowych toreb. Mogą unieść ciężar aż 10 kg. Wypełnione artykułami spożywczymi trafią na święta Bożego Narodzenia do najbardziej potrzebujących rodzin - mówi ks. Piotr Brzozowski, wicedyrektor gdańskiej Caritas.
Akcja nosi tytuł „Tutka charytatywna”. – Nawiązujemy w ten sposób do kaszubskiej tradycji, ponieważ słowo „tutka” oznacza papierową torbę – wyjaśnia ks. Piotr. – Wszystkie tutki trafiły już do parafii archidiecezji gdańskiej, gdzie czekają na ludzi dobrego serca, którzy zechcą zaangażować się w tę inicjatywę – dodaje.
Kawa i bakalie na święta
Na każdej torbie zostały wypisane artykuły spożywcze, które powinny do niej trafić. Są wśród nich: cukier, kawa, herbata, soki, słodycze, makarony czy bakalie świątecznie. – Dla nas tego typu rzeczy to oczywistość. Jednak są rodziny, dla których bakalie czy kawa to luksus nieosiągalny nawet na święta – podkreśla wicedyrektor Caritas. – Boże Narodzenie to czas radości. Chcemy, by każdy to szczęście mógł odnaleźć i chociaż przez chwilę nie musiał martwić się o najpotrzebniejsze rzeczy. Każdy parafianin może pustą tutkę zabrać do domu i wypełnioną przynieść z powrotem do kościoła 17 grudnia. Następnie rozdawaniem paczek zajmą się parafialne zespoły Caritas. – Podobnymi akcjami zajmujemy się od wielu lat. Znamy trudną sytuację materialną naszych sąsiadów, wiemy więc, do kogo należy dotrzeć z pomocą. Niektóre osoby są zbyt dumne, by samemu prosić o wsparcie, dlatego wychodzimy im naprzeciw, wysyłając zaproszenia z informacją o sposobie odbioru toreb – tłumaczy Helena Pasierbska, wolontariuszka Caritas z parafii św. Antoniego na Wzgórzu św. Maksymiliana w Gdyni. – Są też tacy, którzy wstydzą się przyjść do kościoła. Nie chcą, by inni widzieli, że korzystają z pomocy. W takich sytuacjach sami rozwozimy paczki z żywnością do domów – uzupełnia Leokadia Silna, także wolontariuszka z Gdyni. Członkowie parafialnych zespołów Caritas wielokrotnie spotykają się z wdzięcznością ludzi. – Dzieci na widok słodyczy wręcz piszczą ze szczęścia, bo dla nich to coś niecodziennego. Przytulają nas i dziękują. Widać w ich oczach prawdziwą radość – mówi pani Helena. – Tego typu momenty pełne wzruszeń napędzają nas do dalszej pracy i pokazują, że nasze działanie ma sens – dodaje pani Leokadia.
Zapełnij torbę i wyjedź do Rzymu
– Najnowsza inicjatywa Caritas ma na celu nie tylko pomoc materialną potrzebującym, ale także zwrócenie uwagi parafian na problemy innych ludzi, którzy żyją obok – zaznacza ks. Brzozowski. – Z naszego doświadczenia wynika, że kto raz zaangażuje się w pomoc, bardzo często później ją kontynuuje, chociażby poprzez wolontariat w parafialnych zespołach Caritas – uzupełnia. Poza radością dzielenia się z ubogimi akcja daje też możliwość wygrania atrakcyjnej nagrody. Na torbie znajduje się kupon. Po jego wypełnieniu możemy wziąć udział w konkursie Caritas i Archidiecezjalnego Biura Pielgrzymkowego „Oremus”. – Główną nagrodą jest 2-osobowa pielgrzymka do Rzymu – informuje ks. Brzozowski. – Zachęcamy wszystkich do wypełnienia tutki i wzięcia udziału w losowaniu. Tutki charytatywne można odbierać także we wszystkich placówkach Caritas na terenie archidiecezji gdańskiej.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Nad sprawami duchowymi nie mamy pełnej kontroli i należy być ostrożnym.
Synodalność to sposób bycia i działania, promujący udział wszystkich we wspólnej misji edukacyjnej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.
Symbole tego spotkania – krzyż i ikona Maryi – zostaną przekazane koreańskiej młodzieży.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.