W siedzibie ONZ w Nowym Jorku przez 2 miesiące można oglądać 19 średniowiecznych rękopisów dotyczących Franciszka z Asyżu i początków jego zakonu.
Pochodzą one z asyskiej biblioteki klasztoru przy grobie tego świętego. Wystawę „Brat Franciszek: ślady, słowa, obrazy” w głównej siedzibie Organizacji Narodów Zjednoczonych będzie można oglądać do 29 listopada. Potem zostanie przeniesiona do zabytkowego dziewiętnastowiecznego ratusza Brooklyn Borough Hall w nowojorskiej dzielnicy Brooklyn, gdzie będzie do 14 stycznia. Manuskrypty pochodzą z XIII i XIV wieku. Najstarszy jest z 1224 r.
„Przewiezienie do Nowego Jorku tak bezcennych dokumentów było niezwykle trudne i kosztowne – powiedział watykański przedstawiciel przy ONZ, otwierając 17 listopada wystawę w siedzibie tej organizacji. – Dlaczego więc to czynimy? Myślimy, że warte jest to wszelkich wysiłków, będąc przekonani, że wartości praktykowane i głoszone przez św. Franciszka to zarazem podstawowe wartości ONZ, mianowicie pokój, harmonijny rozwój narodów w braterstwie i miłość do przyrody” – stwierdził abp Bernardito Auza. Dodał, że wartości te stara się teraz wpoić wszystkim „nasz dzisiejszy Franciszek”, jak określił Papieża noszącego imię świętego z Asyżu. Nawiązując do właśnie potwierdzonego przez niego udziału w przyszłorocznym spotkaniu rodzin w Filadelfii papieski dyplomata wyraził nadzieję, że wystawione rękopisy będą zwiastunem jego wizyty również w siedzibie Organizacji Narodów Zjednoczonych. Przy tej okazji przypomniano, że pół wieku temu wystawienie tam Piety Michała Anioła poprzedziło przybycie Pawła VI.
Opisuje swoje „duchowe poszukiwania” w wywiadzie dla„Der Sonntag”.
Od 2017 r. jest ona przyznawana również przedstawicielom świata kultury.
Ojciec Święty w liście z okazji 100-lecia erygowania archidiecezji katowickiej.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.