O znaczącym zaangażowaniu Kościoła w budowanie pokoju i dialogu narodowego w Senegalu oraz jego zaangażowaniu w edukację i służbę zdrowia Papież Franciszek rozmawiał z prezydentem tego afrykańskiego kraju.
W czasie 20-minutowej audiencji podjęto także kwestie dotyczące sytuacji kryzysowych w tym regionie Czarnego Lądu.
Macky Sall był jednym z czterech afrykańskich prezydentów aktywnie zaangażowanych w negocjacje pokojowe po zamachu stanu, do jakiego ostatnio doszło w Burkina Faso. Dzięki usilnym mediacjom udało się tam zapobiec fali przemocy i wybrać tymczasowego prezydenta. Zostało to zinterpretowane jako kluczowy krok w kierunku jego powrotu na drogę demokracji. Burkińskim prezydentem został były minister spraw zagranicznych Michel Kafando. Wybierze on premiera, który z kolei utworzy rząd. Nowy prezydent będzie mógł startować w przyszłorocznych wyborach.
W ubiegłym tygodniu Franciszek przyjął na audiencji biskupów czterech krajów zachodniej Afryki, którzy tworzą jedną wspólną konferencję episkopatu. Byli wśród nich również przedstawiciele Senegalu. Papież wyraził im uznanie za pracę na rzecz pokoju i pojednania.
Senegalski prezydent ofiarował Franciszkowi akwarelę przedstawiającą bawiące się w lesie dzieci. Papież ze swej strony zrewanżował się medalem upamiętniającym ostatni Synod Biskupów, a przedstawiającym Świętą Rodzinę. Po spotkaniu z Papieżem Macky Sall rozmawiał również w watykańskim Sekretariacie Stanu z dotychczasowym szefem papieskiej dyplomacji abp. Dominique’iem Mambertim.
Piotr Sikora o odzyskaniu tożsamości, którą Kościół przez wieki stracił.