Jezuici przejęli śląską uczelnię

Nie boimy się niżu demograficznego – zapewnia ks. Jakub Kołacz SJ przełożony Prowincji Polski Południowej Jezuitów, która przejęła Górnośląską Wyższą Szkołę Pedagogiczną w Mysłowicach.

Kształci ona pedagogów i nauczycieli oraz specjalistów do pracy edukacyjnej z uczniami o specyficznych potrzebach. To już trzecia w Polsce, a druga w prowincji południowej uczelnia prowadzona przez jezuitów.

Górnośląska Wyższa Szkoła Pedagogiczna w Mysłowicach to szkoła prywatna i stosunkowo mała, kształci bowiem obecnie kilkuset studentów. Ale – jak podkreśla prowincjał krakowskich jezuitów - jest to szkoła, która na rynku lokalnym działa bardzo dobrze i jest rozpoznawalna, cieszy się też poparciem lokalnych władz.

Uczelnię, której patronuje kard. August Hlond przekazała jezuitom jej założycielka Urszula Kontny. - Nawiązaliśmy kontakt na początku lipca. Okazało się, że dobrze się rozumiemy więc zdecydowała się nam przekazać szkołę. Pod koniec września uprawomocniła się decyzja Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego w tej sprawie - tak w rozmowie z KAI opowiada o zaskakującej historii przejęcia uczelni przez jezuitów ich prowincjał.

- Fakt, że przejęliśmy Górnośląską Wyższą Szkołę Pedagogiczną i że możemy ją dalej prowadzić to dla nas wielkie wyzwanie ale też ogromna łaska – podkreśla ks. Kołacz SJ. Dodaje, że jezuici otrzymali szkołę z 20-letnią tradycją i kompetentną kadrą, która przez te lata wykształciła 17 tys. studentów. - Uczelnia prowadzi też studia podyplomowe, kursy zawodowe, a więc ma szeroki zakres działalności, który będziemy rozwijać. Od przyszłego roku otworzymy przy niej gimnazjum – to już zdecydowane – zapewnia przełożony południowej prowincji jezuitów.

Pytany o plany wobec uczelni w Mysłowicach, ks. Kołacz SJ odpowiada, że najbliższy czas jezuici poświęcą na rozeznanie w jaki sposób zacieśnić współpracę między oboma należącymi do nich uczelniami: GWSP w Mysłowicach i Akademią „Ignatianum” w Krakowie. Czy szkoły pozostaną niezależne czy może w jakimś związku formalnym to okaże się dopiero po analizie. Na pewno GWSP będzie mogła korzystać z doświadczeń „sieci” uczelni prowadzonych przez jezuitów na całym świecie.

Dyrektorem i menadżerem nowej jezuickiej uczelni został 50-letni ks. dr Wacław Królikowski SJ ale jak podkreśla prowincjał - w Górnośląskiej Wyższej Szkole Pedagogicznej jest kadra od której „możemy i musimy się wiele nauczyć skoro mają pomysł na działalność i dobrze funkcjonują na tym dosyć lokalnym chociaż wcale nie takim małym terenie”. Tego absolutnie nie możemy zmarnować i nie zmarnujemy – zapewnił. - Przychodzimy nie po to, żeby narzucić swoje porządki czy kadrę, ale wchodzimy na zasadzie partnerstwa – dodał ks. Kołacz SJ.

Zapewnia też, że jezuici nie boją się niżu demograficznego choć w obecnej sytuacji każda szkoła musi niemal „walczyć” o swoich uczniów. Dodaje, że o przyjęcie do krakowskiego „Ignatianum” starało się w tym roku 3 kandydatów na jedno miejsce. - Zawsze będą ludzie, którzy będą potrzebowali się czegoś nauczyć. Jeśli będziemy mieli odpowiednią ofertę, ciekawą i na poziomie, to nie ma się czego bać – uważa prowincjał.

Jezuici otrzymali „zielone światło” od metropolity katowickiego abp. Wiktora Skworca, który błogosławi ich nowemu dziełu i obecności na terenie archidiecezji katowickiej. - Poza małym epizodem, zaraz po II wojnie światowej, jezuitów nigdy dotąd nie było w tej diecezji – opowiada przełożony Prowincji Polski Południowej Jezuitów.

Górnośląska Wyższa Szkoła Pedagogiczna im. kard. Augusta Hlonda w Mysłowicach kształci pedagogów i nauczycieli na studiach I i II stopnia oraz specjalistów do pracy edukacyjnej z uczniami o specyficznych potrzebach. Prowadzi też m.in. studia podyplomowe z psychopedagogiki autyzmu, które dają uprawnienia do pracy z dziećmi i młodzieżą autystyczną a także różnego typu studia podyplomowe dla logopedów oraz inne m.in. z diagnozy i terapii pedagogicznej, pedagogiki rodziny i wielu innych specjalności. Uczelnia ma w ofercie także różne kursy w tym m.in. kursy języka migowego dla nauczycieli.

Oprócz działalności dydaktycznej GWSP prowadzi także badania naukowe m.in. na temat psychopedagogicznych form wspomagania rodziców dzieci niepełnosprawnych czy edukacji dorosłych w obliczu wyzwań współczesności. W kręgu zainteresowań uczonych są także oświatowe formy wspierania polityki społecznej wobec dziecka, kobiety i rodziny ale także kondycja psychofizyczna kadry pedagogicznej placówek oświatowych.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| GWSP, JEZUICI

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6