Greckokatolicki sobór zbierze się w Przemyślu

Około 100 delegatów, w tym ponad 50 świeckich delegatów wspólnot parafialnych, weźmie udział w Soborze Kościoła Greckokatolickiego w Polsce, który w dniach 2-4 października zbierze się w Przemyślu (Podkarpackie).

Reklama

Będzie to drugi sobór polskich grekokatolików; pierwszy po odnowieniu struktur tego Kościoła na początku lat 90. ubiegłego wieku odbył się w 2003 r. Temat zgromadzenia: "Żywa parafia - miejscem spotkania z żywym Chrystusem".

"W soborze wezmą udział hierarchowie, przedstawiciele księży, zakonników, zakonnic oraz reprezentanci laikatu. Ponad połowę delegatów stanowią świeccy różnych zawodów i stanów" - powiedział PAP ks. dr Stefan Batruch z biura prasowego soboru.

W Przemyślu zostaną wypracowane postulaty; część z nich będzie przedstawiona do zatwierdzenia miejscowym hierarchom, a pozostałe trafią na Sobór Patriarszy, który za rok odbędzie się w Iwano-Frankowsku na Ukrainie. We wrześniu 2015 r. zgromadzą się tam przedstawiciele Kościoła greckokatolickiego z całego świata. Wiernych tego Kościoła z naszego kraju będzie reprezentować ok. 10 delegatów.

Ks. Batruch zauważył, że w Przemyślu główny temat soboru będzie rozpatrywany w kilku wymiarach. "Chcemy zastanowić się co zrobić, żeby parafie były żywymi wspólnotami, a nie gromadziły tylko anonimowych wiernych. Zamierzamy zwrócić uwagę na działalność charytatywną w parafiach; zarówno tę skierowaną do współbraci w parafii, jak i do potrzebujących na zewnątrz" - podkreślił.

Przemyski sobór zajmie się też ewangelizacją. "Z przesłaniem ewangelicznym chcemy wyjść poza mury Kościoła greckokatolickiego, czyli docierać do jak najszerszego kręgu emigrantów z Ukrainy. Dobrą Nowinę zamierzamy również przekazywać wśród wszystkich, którzy są nią zainteresowani" - dodał ks. Batruch.

Delegaci mają również rozmawiać o udziale wiernych we współzarządzaniu parafiami i diecezjami poprzez aktywny udział w radach duszpasterskich. Sobór oceni także stan katechizacji i kaznodziejstwa w polskim Kościele greckokatolickim. "Tutaj zaproponujemy m.in. zorganizowanie dodatkowych kursów homiletycznych dla księży. Dążymy do tego żeby homilie trafiały do słuchaczy, a nie płynęły ponad ich głowami" - wyjaśnił ks. Batruch.

Ważnym zagadnieniem omawianym na soborze, będzie sprawa aktywnego uczestnictwa w liturgii oraz estetyka śpiewu cerkiewnego i przystosowanie różnych form pobożności do współczesnych realiów.

Gościem soboru będzie m.in. sekretarz generalny Synodu Biskupów Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego bp Bogdan Dziurach z Kijowa. W trakcie soboru o tym, co dalej z Ukrainą, można będzie się dowiedzieć w otwartej debacie z udziałem dziennikarzy ukraińskich, którzy przyjadą do Przemyśla.

W Polsce Kościół greckokatolicki liczy ponad 33 tys. wiernych, którzy zamieszkują m.in. woj.: podkarpackie, małopolskie, warmińsko-mazurskie, zachodniopomorskie, lubuskie i dolnośląskie.

W latach 40. XX wieku władze komunistyczne zdelegalizowały Kościół greckokatolicki. Został reaktywowany na początku lat 90., a w 1996 r. papież Jan Paweł II ustanowił metropolię przemysko-warszawską tego obrządku.

W jej skład wchodzą archidiecezja przemysko-warszawska obejmująca terytorium w granicach Rzeczpospolitej Polskiej po prawej stronie Wisły, a także diecezja wrocławsko-gdańska obejmująca terytorium w granicach Polski po lewej stronie Wisły.

Polski Kościół greckokatolicki liczy 134 parafie, 59 księży diecezjalnych oraz 9 księży zakonnych i 77 zakonnic. Metropolitą przemysko-warszawskim jest abp Jan Martyniak. Obecnie w Wyższym Seminarium Duchownym w Lublinie studiuje 14 alumnów.

Na świecie żyje ponad 7 mln grekokatolików, najwięcej na Ukrainie. Ich zwierzchnikiem jest rezydujący w Kijowie abp Światosław Szewczuk. Kościół greckokatolicki podlega papieżowi.

 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8

Reklama