Dialog w cieniu prześladowań

Międzynarodowa Komisja Mieszana ds. Katolicko-Prawosławnego Dialogu Teologicznego obradowała w mieście pełnym uchodźców z Iraku i Syrii

Reklama

Prymat i synodalność w Kościele – ten temat kontynuowała Międzynarodowa Komisja Mieszana ds. Katolicko-Prawosławnego Dialogu Teologicznego. Tym razem zakończona wczoraj sesja (15-13 września) odbyła się w stolicy Jordanii Ammanie. Jak poinformowano w specjalnym komunikacie, opracowana wcześniej pierwsza redakcja wspólnej deklaracji została poddana dyskusji. Uznano, że tekst należy poddać dalszym poprawkom, także metodologicznym. Odesłano go w tym celu do komitetu koordynacyjnego.

Uczestnicy sesji wyrazili solidarność z wyznawcami Chrystusa i innych tradycji religijnych prześladowanymi i mordowanymi na Bliskim Wschodzie. Podziękowano także tym, którzy niosą pomoc milionom uchodźców i wypędzonych. Wezwano ponadto do wszystkich bliskowschodnich zwierzchników religijnych, by podtrzymywali w swych wiernych nadzieję na powrót do domu. Ponowiono też apel o uwolnienie dwóch prawosławnych metropolitów Aleppo i innych porwanych osób.

W katolicko-prawosławnych obradach teologicznych w Ammanie wziął udział bp Krzysztof Nitkiewicz. W wypowiedzi dla Radia Watykańskiego stwierdził on, że posiedzenie odbywało się w bardzo specyficznych warunkach, bo stolica Jordanii jest przepełniona uchodźcami z Iraku i z Syrii. „Podczas spotkania była również okazja odwiedzenia tych uchodźców, katolików, którzy mówią, że uciekli, bo właściwie nic im nie pozostało – poinformował ordynariusz sandomierski. – Kościoły zostały zburzone, mieszkania zabrane, ale oni sami byli pełni nadziei na lepszą przyszłość i wdzięczni za to, że chrześcijanie w innych krajach okazują im troskę. To także jest zachętą, aby dialog teologiczny między Kościołami prawosławnymi a Kościołem katolickim niejako przyspieszył. Musimy być razem, szczególnie dzisiaj, kiedy tak wiele jest różnych wyzwań we współczesnym świecie, gdy łączy nas krew męczenników, bo przecież ci ludzie giną nie dlatego, że ktoś jest katolikiem, prawosławnym czy protestantem. Są zabijani, bo są chrześcijanami. To powinno w jakiś sposób zmotywować każdy z Kościołów, by poszukiwać dróg do jedności” – podkreślił bp Nitkiewicz.
 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7