Wystartowały mistrzostwa Polski w tenisie dla duchownych. Za rakiety chwyciło ponad pół setki tenisistów w sutannach.
Zmagania zainaugurowała Msza św. w sanktuarium Matki Bożej Pani Ziemi Żywieckiej w Rychwałdzie. Ponad 50 księży, którzy przyjechali z Polski i zagranicy pobłogosławił na czas rozgrywek bp Piotr Greger.
Zawody rozgrywane są na kortach ziemnych, na terenie ośrodka „Dwór”, mieszczącego się w dawnych zabudowaniach dóbr rychwałdzkich.
Księża walczą o tytuł Mistrza Polski. Zawody składają się z czterech rund. Duchowni walczą w czterech kategoriach wiekowych: do lat 40, 50, 60 i oraz starszych.
W tej ostatniej grupie są najbardziej utytułowani tenisiści w sutannach, księża Bogdan Przegaliński, Józef Caputa, Józef Gwiazdoń i Henryk Pyka, którzy zajęli czołowe miejsca w kategorii wiekowej „60+” podczas tegorocznych Mistrzostw Świata Księży w tenisie, które rozegrane zostały w Manili na Filipinach.
Turniej potrwa trzy dni. Mecze rozgrywane są na kilku kortach równolegle. Oprócz konkursu indywidualnego przewidziano także puchar debla. Warunek doboru zawodników w pary jest jednak taki, iż w sumie team musi liczyć co najmniej 80 lat.
Księża - zarówno diecezjalni jak i zakonni - biorący udział w turnieju organizują się poprzez witrynę internetową „tenisksiezy.pl”. Mistrzostwa tej rangi zorganizowano po raz trzeci. Tym razem startują w nich księża pracujący głównie w Polsce, ale także we Włoszech i na Słowacji.
Nad sprawami duchowymi nie mamy pełnej kontroli i należy być ostrożnym.
Synodalność to sposób bycia i działania, promujący udział wszystkich we wspólnej misji edukacyjnej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.
Symbole tego spotkania – krzyż i ikona Maryi – zostaną przekazane koreańskiej młodzieży.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.