Księża walczą na kortach

ks. Jacek M. Pędziwiatr

dodane 08.09.2014 18:49

Wystartowały mistrzostwa Polski w tenisie dla duchownych. Za rakiety chwyciło ponad pół setki tenisistów w sutannach.

Księża walczą na kortach Ks. Jacek M. Pędziwiatr /Foto Gość Zmagania księży-tenisistów potrwają trzy dni

Zmagania zainaugurowała Msza św. w sanktuarium Matki Bożej Pani Ziemi Żywieckiej w Rychwałdzie. Ponad 50 księży, którzy przyjechali z Polski i zagranicy pobłogosławił na czas rozgrywek bp Piotr Greger.

Zawody rozgrywane są na kortach ziemnych, na terenie ośrodka „Dwór”, mieszczącego się w dawnych zabudowaniach dóbr rychwałdzkich.

Księża walczą o tytuł Mistrza Polski. Zawody składają się z czterech rund. Duchowni walczą w czterech kategoriach wiekowych: do lat 40, 50, 60 i oraz starszych.

W tej ostatniej grupie są najbardziej utytułowani tenisiści w sutannach, księża Bogdan Przegaliński, Józef Caputa, Józef Gwiazdoń i Henryk Pyka, którzy zajęli czołowe miejsca w kategorii wiekowej „60+” podczas tegorocznych Mistrzostw Świata Księży w tenisie, które rozegrane zostały w Manili na Filipinach.

Turniej potrwa trzy dni. Mecze rozgrywane są na kilku kortach równolegle. Oprócz konkursu indywidualnego przewidziano także puchar debla. Warunek doboru zawodników w pary jest jednak taki, iż w sumie team musi liczyć co najmniej 80 lat.

Księża - zarówno diecezjalni jak i zakonni - biorący udział w turnieju organizują się poprzez witrynę internetową „tenisksiezy.pl”. Mistrzostwa tej rangi zorganizowano po raz trzeci. Tym razem startują w nich księża pracujący głównie w Polsce, ale także we Włoszech i na Słowacji.