„Nie rozumiem takiej idei, że przestrzeń publiczna jest tylko dla ludzi niewierzących” - mówi ks. Jacek Stryczek, komentując ubiegłotygodniowe artykuły w „Gazecie Wyborczej”, podważające sensowność obecności duchownych w wojsku, szpitalach czy szkołach.
„Kapelani są dlatego, że jesteśmy społeczeństwem katolickim, które płaci podatki. Oni są opłacani z podatków katolików. Ludzie wierzący mają prawo płacić podatki i w zamian za te podatki mieć zaspokojone też swoje potrzeby religijne” - mówi ks. Jacek Stryczek w wideokomentarzu zamieszczonym w oficjalnym kanale duchownego w serwisie YouTube.
Krakowski kapłan sam przez 8 lat był kapelanem w jednym ze szpitali. Zastanawia się, na jakiej podstawie dziennikarze stwierdzają, że praca psychologa przynosi owoce, a księdza nie. „Komuś się wydaje, że siła duchowa jest czymś nierealnym. Gdy obserwuję bieg życia tego świata, to herosi ducha naprawdę ten świat zmieniali – mieli w sobie ten potencjał i siłę” - przekonuje prezes stowarzyszenia „Wiosna”.
Ksiadz Stryczek dodaje, że tekst także pod kątem dziennikarskim pozostawia wiele do życzenia, bo podaje same negatywne przykłady. Kapłan zaznacza, że prezentowanie jednej strony medalu jest nieprofesjonalne i niezgodne z etyką dziennikarską.
Duchowny dziwi się, że o pracy kapelanów mówi i pisze się w kontekście zmarnowanych pieniędzy. „Nie rozumiem takiej idei, w której przestrzeń publiczna jest tylko dla ludzi niewierzących” - kończy swój komentarz ks. Stryczek.
Jacek WIOSNA Stryczek
Jacek WIOSNA Stryczek: Odnośnie artykułu "Boskie etaty" w Gazecie Wyborczej
Ksiądz Jacek Stryczek jest pomysłodawcą, współzałożycielem i prezesem Stowarzyszenia „Wiosna”. Znany z nowatorskich, w tym multimedialnych, kazań, PR-owiec, promotor CSR. Od lat pracuje z wolontariuszami - wychowuje i uczy mądrze pomagać innym. Przez wiele lat był duszpasterzem akademickim w kolegiacie św. Anny w Krakowie. Środowisko, które wtedy skupiło się wokół niego, stało się zalążkiem stowarzyszenia. Potem prowadził duszpasterstwo dla studentów medycyny z Collegium Medicum. W 2007 r. został mianowany przez kard. Stanisława Dziwisza duszpasterzem ludzi biznesu oraz duszpasterzem wolontariatu w Małopolsce.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.
Jako dewizę biskupiego posługiwania przyjął słowa „Ex hominibus, pro hominibus” (Z ludu i dla ludu).