- Jak często możesz wyjść w góry ze swoim proboszczem, księdzem, katechetą? Jak często idziesz na szlak, na którym 500 osób razem na leśnej polanie chwali Jezusa? Nieczęsto? No to masz okazję!
Pamiętam, jak przed rokiem w pierwszą sobotę lipca przed wyjściem na Pilsko spotkaliśmy się na parkingu Lidla – opowiada Seweryn Mazurek. – Pięć samochodów. Pomyślałem: „Fajny koleżeński wypad się szykuje”. Z powodu gęstej mgły nie mogliśmy wejść na szczyt. Czekaliśmy więc w schronisku na Miziowej na dwunastą – godzinę rozpoczęcia Mszy św. Z gospodarzami schroniska umówiliśmy się, że udostępnią nam niewielkie pomieszczenie na Eucharystię. A tu ludzie się schodzą i schodzą! Było nas ponad 300 osób! Całe schronisko zamieniło się w kaplicę! Od tego zaskoczenia zaczęła się pierwsza Ewangelizacja w Beskidach, na którą zaprosili ewangelizatorzy ze wspólnoty Francesco Team przy Franciszkańskim Domu Formacyjno-Edukacyjnym w Rychwałdzie. Co tydzień, w lipcowe i sierpniowe soboty, na kolejne szczyty przybywało coraz więcej osób. Na finał – na Wielką Raczę – przywędrowało ponad 800 osób!
Przyszli ze szczytów
– To, co słyszeliśmy od uczestników wypraw, utwierdziło nas, że w 2014 roku trzeba to powtórzyć – mówi Joanna Mazurek. – Wielu zbliżyło się do Pana Boga, zaczęło pukać do drzwi Kościoła, korzystać z rekolekcji, Kursów Alfa. To zbudowało nas samych. My tylko zaprosiliśmy ich w góry, żeby tak zwyczajnie być ze sobą i z Panem Bogiem. Nic wielkiego! A oni przyszli ze szczytów z pragnieniem odkrywania na nowo lub zupełnie od początku swojej wiary.
Druga edycja Ewangelizacji w Beskidach rusza już w sobotę 5 lipca. Zacznie się od wspinaczki na Halę Boraczą. A w kolejne soboty celem będą: Żar (12 lipca), Pilsko (19 lipca), Szyndzielnia (26 lipca), Lipowska (2 sierpnia), Wielka Racza (9 sierpnia), Babia Góra (16 sierpnia) i na finał – Magurka Wilkowicka (23 sierpnia). W zeszłym roku piechurom towarzyszyło Osiem Błogosławieństw. – W tym roku hasłem roku duszpasterskiego w Kościele polskim są słowa: „Wierzę w Syna Bożego”. I my ruszamy za tym hasłem ze słowami: „A Syn Boży mówi »Ojcze nasz...«” – tłumaczy Joanna Mazurek. – Kolejne fragmenty Modlitwy Pańskiej będą nam towarzyszyć na każdej górze. Drugi powód naszego wyruszenia w góry to papież Franciszek. Często powtarza, że wszyscy jesteśmy powołani, aby wyjść z Dobrą Nowiną na peryferia. W duchu jedności Kościoła chcemy odpowiedzieć na to wezwanie.
„Wyjściem na peryferia” będą także dwa wydarzenia w trakcie tegorocznej ewangelizacji. – Rozpoznaliśmy natchnienia Ducha Świętego, żeby zrobić nowy mały krok ewangelizacyjny – mówi Seweryn. – Zaplanowaliśmy dwa tak zwane zejścia w dolinkę – 12 lipca z Żaru do Żywca i 26 lipca z Szyndzielni do Bielska-Białej. „Zejściami w dolinkę” będą korowody samochodów, uczestników ewangelizacji. Kierowcy dostaną mapkę przejazdu przez Żywiec lub Bielsko-Białą i flagę z imieniem Jezus. Każdy będzie się mógł przyłączyć do szpaleru. – Chcemy publicznie dać świadectwo, że nie wstydzimy się naszej wiary – dodaje Joanna. – Zdajemy sobie sprawę, że na szczyty przyjdą głównie ci, którzy już spotkali Jezusa. My chcemy iść także do tych, którzy Go nie znają albo zatracili z Nim relację, i powiedzieć im, że tylko z Nim można być prawdziwie wolnym i szczęśliwym.
Zadania specjalne
Na każdą górę wyruszamy indywidualnie albo z rodziną czy ze wspólnotą. Idziemy szlakiem, który jest dla każdego wygodny – tak, by dotrzeć na szczyt na 12.00, godzinę rozpoczęcia Eucharystii. Kto wspólnoty nie ma, a chciałby iść w grupie, może śledzić Ewangelizację w Beskidach na Facebooku – będzie się tam pojawiać informacja, o której godzinie wędrowcy spotkają się w Żywcu, na parkingu Lidla, i stamtąd wspólnie pojadą na miejsce rozpoczęcia wędrówki.
Na wszystkich czekają atrakcje lub zadania specjalne. Na Hali Boraczej każdy otrzyma Książeczkę Górskiego Ewangelizatora, w której będzie mógł kolekcjonować pieczątki z kolejnych szczytów. Na Żarze – naklejkę-serduszko z imieniem Jezus i cytatem biblijnym; na Pilsku kopertę z „pakietem Słowa” – biblijnymi cytatami kerygmatu; na Szyndzielni balony z helem, do których każdy będzie mógł przywiązać swoją prośbę do Boga Ojca lub podziękowanie dla Niego. Na Hali Lipowskiej wędrowcy będą się dzielić chlebem, na Wielkiej Raczy karteczki z wypisanymi swoimi słabościami, zniewoleniami będą wrzucać do specjalnie przygotowanej skały (zostaną one spalone w czasie ostatniego spotkania). Na Babiej Górze każdy dostanie najlepsze narzędzie walki ze złem – ręcznie wykonaną dziesiątkę różańca. Podczas finału na Magurce uczestnicy otrzymają namaszczenie rychwałdzkim olejkiem radości. To będzie też czas wspólnego przebywania ze sobą przy ognisku.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Watykan uznał cud potrzebny do kanonizacji Pier Giorgio Frassatiego.
Jako dewizę biskupiego posługiwania przyjął słowa „Ex hominibus, pro hominibus” (Z ludu i dla ludu).
To nie wojna. T korzystanie z praw zagwarantowanych w konstytucji.