Ks. dr Adam Sycz, dotychczasowy sekretarz przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski zostanie rektorem Polskiego Papieskiego Instytutu Kościelnego w Rzymie – tak zdecydowali biskupi podczas 365. zebrania plenarnego Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie.
Ks. dr Adam Sycz, dotychczasowy sekretarz przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski zostanie rektorem Polskiego Papieskiego Instytutu Kościelnego w Rzymie – tak zdecydowali biskupi podczas 365. zebrania plenarnego Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie. Decyzja ta wymaga jeszcze zatwierdzenia przez Kongregację ds. Duchowieństwa.
Ks. Sycz zastąpiłby ks. Bogusława Kośmidera, którego 6-letnia kadencja na urzędzie rektora dobiega właśnie końca. Nowy rektor, niespełna 41-letni duchowny, dotychczasowy sekretarz przewodniczącego KEP, jest od 15 lat kapłanem archidiecezji przemyskiej.
Polski Papieski Instytut Kościelny w Rzymie to posiadająca już ponad stuletnią tradycję instytucja kościelna pozostająca w szczególnej zależności od Stolicy Apostolskiej i poddana władzy i nadzorowi Konferencji Episkopatu Polski. Jest domem formacyjnym dla księży studentów, którzy zostali skierowani przez biskupów na studia kościelne do Rzymu.
Za datę powstania Papieskiego Instytutu Polskiego uznaje się 19 marca 1910 roku; wówczas Kongregacja Konsystorialna wydała dekret „Religioso Polonae gentis” powołujący do życia tę polską placówkę kościelną. Powstała ona dzięki staraniom ówczesnego biskupa przemyskiego św. Józefa Sebastiana Pelczara, który 13 maja 1909 roku uzyskał od papieża Piusa X pisemną aprobatę i błogosławieństwo. Od tego czasu, podczas studiów w Rzymie przebywało ponad 700 polskich księży.
Instytut był też miejscem różnorodnych spotkań polskich biskupów w Rzymie. Właśnie tam toczyły się rozmowy nad projektem milenijnego listu z 1965 r. biskupów polskich do niemieckich ze słynnym „Przebaczamy i prosimy o przebaczenie”. W Instytucie odbywały się niektóre posiedzenia komisji wspólnej przedstawicieli Watykańskiego Sekretariatu Stanu i Episkopatu Polski, podczas których w drugiej połowie lat 80. omawiano relacje Kościoła i Państwa w tworzącej się nowej polskiej rzeczywistości.
W czasie studiów w Rzymie mieszkali tam m.in. obecny przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki, metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź, biskup kaliski Edward Janiak, biskup gliwicki Jan Kopiec czy biskup toruński Andrzej Suski.
Drugą polską instytucją kościelną w Rzymie powołaną w podobnym celu jest Papieskie Kolegium Polskie przy Piazza Remuria 2A.
Nie było ono związane z zastąpieniem wcześniejszych świąt pogańskich, jak często się powtarza.
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Świąteczne oświetlenie, muzyka i choinka zostały po raz kolejny odwołane przez wojnę.
Boże Narodzenie jest również okazją do ponownego uświadomienia sobie „cudu ludzkiej wolności”.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.