Zbliża się ewangelizacja Rybnika. Początek 11 maja, a kulminacja w sobotę 24 maja.
W ewangelizację 138-tysięcznego miasta włączają się wszystkie działające tutaj wspólnoty. 24 maja o godzinie 15.00 na rynku zacznie się koncert ewangelizacyjny, który poprowadzą Wspólnota Jezusa Miłosiernego, chór Rybnickich Wieczorów Chwały i zespół RiOGospel. Muzyka i świadectwa będą płynąć ze sceny do godziny 17.30, kiedy wszyscy chętni wyruszą z rynku do bazyliki św. Antoniego na Mszę świętą za miasto. O godzinie 18.00 będzie jej przewodniczyć arcybiskup senior Damian Zimoń, a homilię wygłosi ksiądz profesor Jerzy Szymik. Na rybnickim rynku będzie się zresztą działo tego dnia już wcześniej, bo od południa. W czasie festynu rodzinnego harcerze poprowadzą gry i zabawy dla dzieci, a studenci ASP – zajęcia plastyczne. Na scenie będą się w tym czasie prezentować wspólnoty działające w Rybniku.
Śpiewaj Bogu
Organizatorzy ewangelizacji zapraszają wszystkich rybniczan, żeby się do niej włączyli, np. przez udział w warsztatach w szkole muzycznej 16 i 17 oraz 23 i 24 maja. – Stworzymy tam duży chór rybniczan, którzy będą śpiewać w bazylice w czasie Mszy św. za miasto. Te warsztaty za darmo poprowadzą nauczyciele szkoły muzycznej – mówi ks. Krzysztof Nowrot, wikary parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Rybniku. – Pieśni, które chór będzie prowadzić w bazylice, nie będą skomplikowane, żeby mogli się w nie włączyć wszyscy wierni. Chodzi jednak też o to, żeby te warsztaty zapewniły włączającym się w nie ludziom jakiś rozwój muzyczny – tłumaczy.
Ewangelizację Rybnika „omadlają” już siostry zakonne w całej Polsce. Dziekan rybnickiego dekanatu ksiądz Piotr Winkler rozesłał prośbę o modlitwę o dobre owoce tej akcji do 30 zakonów kontemplacyjnych. Z większości przyszły odpowiedzi, że siostry już się modlą. Patronem tej ewangelizacji Rybnika ma być błogosławiony Pier Giorgio Frassati, patron młodzieży, Włoch, zmarły w 1925 roku w Turynie jako zaledwie 24-latek. 11 maja w Rybniku zacznie się peregrynacja jego relikwii. Odwiedzą one wszystkie parafie w mieście i kontemplacyjny klasztor sióstr wizytek przy ulicy Brudnioka. Siostry wizytki też obiecały modlitwę w intencji owoców tej ewangelizacji. – Matka przełożona bardzo się z tego ucieszyła, bo jak się okazało, w czasach, kiedy jeszcze nie była w zakonie, fascynowała się postacią Piera Giorgio Frassatiego i czytała o nim – mówi ks. Nowrot.
P.G. Frassati, student inżynierii górniczej, był założycielem Towarzystwa Ciemnych Typów, czyli grupy zaprzyjaźnionych młodych ludzi, którzy chodzili razem po górach i modlili się za siebie nawzajem. Ks. Krzysztof Nowrot 28 kwietnia zeszłego roku, dokładnie 89 lat po powstaniu towarzystwa ciemnych typów we Włoszech, ruszył z działalnością takiego samego Towarzystwa w archidiecezji katowickiej. W soboty umawia się z ciemnymi typami na dworcu i razem ruszają w Beskidy. Maszerują, modlą się na różańcach, śmieją się, robią przerwy na szalone, integracyjne zabawy. A na szczycie – Stożka, Błatniej czy Czantorii – biorą udział w polowej Mszy świętej. Wszystko według scenariusza wymyślonego przez Piera Giorgia. – W tej chwili w archidiecezji jest nas 220. Najmłodszy ciemny typ ma 8 lat, najstarszy 80 – zdradza ks. Nowrot.
O błogosławieństwo dla Rybnika
Zdecydowana większość ciemnych typów to jednak młodzież ze szkół średnich i studenci. Najwięcej z nich dojeżdża na wspólne górskie wyprawy z Katowic, Rybnika, Pszczyny i Piekar. – Najważniejszą częścią tych wypraw jest modlitwa. My w towarzystwie modlimy się za siebie nawzajem – mówi licealistka Hanna Pękała. – I to codziennie! – wpada jej w słowo kolega ze szkoły Marcin Przesdzienk. Hania i Marcin należą do sporej grupy ochotników, którzy rozwieszają w Rybniku plakaty z zaproszeniem 24 maja na rynek. W ewangelizacji miasta weźmie udział Wanda Gawrońska, siostrzenica błogosławionego Piera Giorgio, która specjalnie przyjedzie na to wydarzenie z Włoch. Siostrzeńcy P.G. Frassatiego są w połowie Polakami, bo ich matka wyszła przed wojną za polskiego dyplomatę. Do Rybnika przyjadą też goście z Bractwa Ciemnych Typów dla księży, założonego we Włoszech: dwóch kapłanów z Ameryki, trzech z Belgii oraz po jednym z Litwy i Włoch. Przywiozą też swoich świeckich przyjaciół. Wezmą u nas udział w ewangelizacji Rybnika i pielgrzymce mężczyzn do Piekar.
W liście, który napisali do parafian wszyscy rybniccy proboszczowie, czytamy: „Już teraz prosimy Was wszystkich o wsparcie tej inicjatywy. Włączcie intencję majowych wydarzeń do codziennej prywatnej modlitwy w Waszych domach. Ofiarowujcie Bogu w intencji jej licznych i dobrych owoców post oraz inne wyrzeczenia. Błagamy chorych i starszych wiekiem parafian, by swe cierpienia i trudy złożyli Bogu, prosząc o błogosławieństwo dla naszego miasta”.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
„Trzeba doceniać to, co robią i dawać im narzędzia do dalszego dążenia naprzód” .
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.
Jako dewizę biskupiego posługiwania przyjął słowa „Ex hominibus, pro hominibus” (Z ludu i dla ludu).