Gdy ktoś zapyta, co chcielibyśmy w sobie zmienić, możemy od razu wymienić całą listę. Dużo trudniej powiedzieć co w sobie lubimy, za co samych siebie cenimy.
W Głotowie przed wiekami został znaleziony w ziemi kielich z Najświętszym Sakramentem, który mimo przenosin do Dobrego Miasta, powrócił do miejsca znalezienia. Tam zbudowano kościół ku czci Bożego Ciała. W Głotowie znajduje się także Kalwaria Warmińska – wiernie odwzorowana droga Chrystusa na Golgotę. I to właśnie w tym niezwykłym miejscu młodzi ludzie zebrali się, by spędzić kilka dni z Bogiem.
Trzeba się otworzyć
WeekBóg – Przeżyć Wielki Post inaczej! W Głotowie odbył się po raz drugi, a organizatorem rekolekcji jest Koło Naukowe Prawa Kanonicznego „Pro Familia”. – Pomysł na WeekBóg pojawił się w zeszłym roku. Stwierdziliśmy, że nawet na Wydziale Teologii nie są organizowane rekolekcje dla studentów i chcieliśmy umożliwić młodym ludziom, żeby mogli spędzić Wielki Post, we wspólnocie z innymi. A później stwierdziliśmy, że to zbyt ciekawa propozycja, żeby ograniczać się tylko do studentów i postanowiliśmy to rozszerzyć na innych. Dlatego też WeekBóg jest dla wszystkich w wieku 18–30 lat. Nasz pomysł jest taki, żeby przybliżyć ludzi do Boga, ale też do drugiego człowieka – obecnie często jesteśmy zabiegani, skupieni tylko na sobie i często zostawiamy z boku osoby, które potrzebują naszej pomocy. Chcemy, żeby uczestnicy WeekBóg wyszli z rekolekcji otwarci na innych – tłumaczy Magdalena Krawiel.
W tym roku temat rekolekcji brzmiał „Moje spojrzenie na...” – na siebie, na bliźniego oraz spojrzenie Pana Boga na nas. W programie weekendowych rekolekcji w Głotowie znalazł się czas na Msze św., Drogę Krzyżową, konferencje, skrutacje, czuwania, warsztaty i grupy dzielenia. Organizatorzy zaprosili do wygłoszenia nauk ks. dr. Jana Cymbałę, ks. dr. Wojsława Czupryńskiego, ks. dr. Huberta Tryka oraz ks. prof. Lucjana Świto – kapłanów, którzy mają w swoim dorobku pracę zarówno z młodzieżą, jak i pomoc małżonkom w rozwiązywaniu trudów codziennego życia i przezwyciężaniu niebezpieczeństw czyhających na nich we współczesnym świecie.
Litania wad
Temat „Moje spojrzenie na...” miał przede wszystkim uświadomić uczestnikom rekolekcji co tak naprawdę wiedzą i myślą o drugim człowieku i o samym sobie. – Przygotowując „Kalejdoskop relacji” chciałam, żeby to była okazja, by każdy spojrzał w głąb siebie, żeby odkrył cechy, których nie jest świadom, te dobre cechy. Żeby zaczął patrzeć na siebie, dostrzegł się takim, jakim jest naprawę, a nie rozpamiętywał przeszłości czy złych doświadczeń – mówi Magdalena Krawiel. Przygotowane przez organizatorów ćwiczenie było z pozoru bardzo proste. Każdy uczestnik otrzymał kopertę – na zewnątrz miał narysować, napisać, nakleić to, jak widzą go inni, do środka zaś miało trafić to, jaki jest naprawdę, co sam myśli o sobie. Druga część zadania okazała się wyjątkowo trudna. – Łapiemy się na tym, że trudno nam napisać, za co siebie cenimy, co nas wyróżnia wśród innych, co jest naszą mocną stroną. Dużo łatwiej mówić o sobie źle – jest cała litania wad, a nie potrafimy o sobie samych powiedzieć czegoś dobrego – mówi Anna Krebs. – Widzimy w sobie tylko to, co złe i dołujemy się jeszcze bardziej. Te rekolekcje są właśnie po to, żeby spojrzeć na siebie z dobrej strony – dodaje Aleksandra Burczak.
– Jestem tu pierwszy raz. To niezwykłe spotkać tylu ludzi, którzy chwalą Boga, nie patrzą na wady, a po prostu jesteśmy razem i wspieramy się w trudnych chwilach – mówi Ola. Magdalena Pokus z kolei zaznacza, że na takie rekolekcje czeka się z utęsknieniem, żeby choć na chwilę się wyrwać, odpocząć od świata i stanąć sam na sam z Bogiem. – Wiarę trzeba pielęgnować. Na co dzień jesteśmy zaganiani – praca, szkoła, niektórzy mają dwa kierunki, inni godzą studia z pracą. Ciężko jest znaleźć chwile, żeby poczynić refleksję, zastanowić się czy nasze życie ma sens, czy może warto coś zmienić. WeekBóg to doskonała okazja, by zastanowić się jak chcemy przeżyć ten Wielki Post, czy chcemy, żeby coś wniósł w nasze życie – mówi Anna Krebs.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Zapewnił też o swojej bliskości mieszkańców Los Angeles, gdzie doszło do katastrofalnych pożarów.
Ponad 212 tys. podpisów pod projektem zostało złożonych w Sejmie 20 grudnia.
Odnotowano też wzrost dyskryminacji wyznawców Chrystusa w miejscach pracy.
Stowarzyszenie Katechetów Świeckich zwraca uwagę na faworyzowanie tzw edukacji zdrowotnej.