Politycy w Watykanie

Papież Franciszek przyjął dziś na specjalnej audiencji prezydenta Republiki Federalnej Nigerii Ebele Jonathana Goodlucka. Na prywatnej audiencji Ojciec Święty przyjął także przewodniczącego parlamentu Wietnamu Nguyena Sinha Hunga.

Papież Franciszek przyjął dziś na specjalnej audiencji prezydenta Republiki Federalnej Nigerii Ebele Jonathana Goodlucka. Następnie nigeryjski gość spotkał się z kardynałem sekretarzem stanu Pietro Parolinem i sekretarzem ds. relacji z państwami abp. Dominiquem Mambertim.

W czasie rozmów podkreślono serdeczne relacje, jakie łączą Stolicę Apostolską i Nigerię. Wskazano również na pozytywny wpływ Kościoła na sytuację społeczną w tym kraju, zwłaszcza w takich obszarach, jak edukacja, ochrona zdrowia czy promowanie dialogu między różnymi grupami ludności. 

Jak podkreśla komunikat Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, szczególną uwagę zwrócono na ochronę godności człowieka i jego fundamentalnych praw, począwszy od wolności religijnej. W tym kontekście wspólnie potępiono wszelkie formy przemocy. Obydwie strony wyraziły też nadzieję na szybki powrót całego społeczeństwa Nigerii do pokojowej koegzystencji. Wymieniono także poglądy na szereg spraw dotyczących sytuacji w regionie, ze szczególnym uwzględnieniem kryzysu i konfliktów w Afryce Centralnej i Subsaharyjskiej.

Na prywatnej audiencji Ojciec Święty przyjął także przewodniczącego parlamentu Wietnamu Nguyena Sinha Hunga. 68-letniego członka Biura Politycznego wietnamskiej partii komunistycznej uważa się za jednego z najbardziej wpływowych prominentów w tym kraju. Kontakty na tym szczeblu między Wietnamem i Stolicą Apostolską wiążą się często z decyzjami personalnymi dotyczącymi Kościoła lokalnego. Właśnie dzisiaj ogłoszono w Watykanie zmianę na stanowisku arcybiskupa miasta Hoszimin. Papież przyjął rezygnację z tej funkcji złożoną ze względu na wiek przez 80-letniego kard. Jean-Baptiste’a Pham Minh Mana. Tym samym jego następcą w dawnym Sajgonie został dotychczasowy arcybiskup koadiutor Paul Bui Van Doc. 

 

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9