Słowo „przymierze” na ogół kojarzy się z dawnymi czasami. Dla niektórych jednak to codzienność i choć często wiele muszą z siebie dać, dostają znacznie więcej.
Prawie 80 osób przyjechało do koszalińskiego Centrum Edukacyjno-Formacyjnego na coroczne skupienie wielkopostne Ruchu Szensztackiego. Ruch działa w diecezji od prawie 30 lat, a jego członkowie – zarówno młodzi, jak i starsi zawierają przymierze miłości z Maryją. To jednak nie jest umowa tylko na papierze. To codzienna ciężka praca nad sobą. W zamian Matka Boża odpowiada czasem w zaskakujący sposób.
Daję i wymagam
Przymierze miłości ma być pomocą w wypełnianiu przymierza chrztu świętego, jego aktualizacją w życiu codziennym. Maryja, będąc człowiekiem, swoim życiem uczy, jak wypełniać przymierze z Bogiem. Członkowie Ruchu, właśnie przez Jej naśladowanie, chcą dojść do Boga.
Paweł i Teresa Jędraszczykowie jeszcze przed ślubem wiedzieli, że ich droga do Niego musi prowadzić przez Maryję. – Znaliśmy się od dzieciństwa, ale tak naprawdę zaczęliśmy poważnie rozmawiać dopiero na pielgrzymce do Częstochowy. Po jakimś czasie wzięliśmy ślub. W poprawiny zostawiliśmy gości i pojechaliśmy na Jasną Górę pociągiem. Tam całe życie zawierzyliśmy Maryi. Przymierze miłości zawarliśmy w 1987 r., bo chcieliśmy zaznaczyć, że mamy umowę z Matką Bożą – przyznają.
Nie mają wątpliwości, że ta umowa realizuje się codziennie. – Był taki czas, że sytuacja w mojej pracy zaczęła być niepewna. Mieliśmy trójkę dzieci i stare dwupokojowe mieszkanie. Nie wiedzieliśmy, co będzie. Nagle, nie wiadomo skąd, dostaliśmy propozycję większego mieszkania na bardzo korzystnych warunkach. Odbieramy to jako interwencję Matki Bożej – mówi pan Paweł. Były też gorsze sytuacje. – Jestem dyżurnym ruchu. Każdą służbę zaczynam modlitwą. Pewnego dnia doszło do wypadku. Z mojej winy wykoleił się wagon towarowy. Na szczęście nikomu nic się nie stało, ale poczułem się wtedy przyciśnięty do ściany.
Jeśli jesteś zagrożony, bo na przykład możesz zostać bez pracy, wtedy dopiero sztuką jest trwać w tym przymierzu. Zostawiłem to wszystko Matce Bożej i doświadczyłem wielkiego dobra od ludzi. Na szczęście pracuję dalej, ale to była ważna lekcja. Czasem jesteśmy zmęczeni, nie zawsze w pełni sił i trzeba z pokorą przyjąć, że jesteśmy tylko ludźmi, ale Pan Bóg chce nas wychowywać. To przymierze i taka codzienna dyscyplina mają w tym pomagać – wyjaśnia. – Zdarza się, że ludzie w pracy przychodzą, bo chcą się poradzić. Widzą, że mam dyscyplinę wewnętrzną. To wszystko dzięki współpracy z Matką Bożą. Tak naprawdę ciągle trzeba nad sobą pracować, ale to przynosi efekty – dodaje.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Franciszek spotkał się z wiernymi na modlitwie Anioł Pański.
Symbole ŚDM – krzyż i ikona Matki Bożej Salus Populi Romani – zostały przekazane młodzieży z Korei.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.