Od trzech lat trwa wojna w Syrii. Rozpoczęła się dokładnie 15 marca 2011 r. protestami społecznymi przeciw nadużyciom reżimu Baszszara al-Asada, które wpisywały się kontekst tak zwanej arabskiej wiosny.
Z czasem konflikt ten przerodził się w regionalny, z silnym zaangażowaniem czynników niesyryjskich. W ciągu trzech lat śmierć poniosło146 tys. osób. 9 mln Syryjczyków musiał porzucić swoje domy, a 2,5 mln również ojczyznę.
Od trzech lat tragicznym wydarzeniom w Syrii przypatruje się nuncjusz apostolski w Damaszku abp Mario Zenari. „Właśnie w tych dniach zobaczyłem na obrzeżach Damaszku, że nagle przyszła do nas wiosna. I pomyślałem sobie: a kiedy wreszcie zobaczymy tę tak zwaną arabską wiosnę, Syrię odnowioną, której wszyscy pragną? Tu jednak niestety od trzech lat wieje chłodem. Jesteśmy pod głębokim wrażeniem statystyk i tego, co sami widzimy. Sprawia nam to ból. Ale trzeba też pamiętać o reakcji tak wielu Syryjczyków, którzy nie zgadzają się z tą sytuacją i mówią: dość! Nie chcą tej atmosfery naznaczonej przemocą. Mam nadzieję, że ta milcząca większość, która w tej chwili nie może zabrać głosu, będzie się coraz bardziej wyłaniać” – powiedział nuncjusz w Syrii.
Obecny okres większego spokoju w Libanie przeniesie się też na Syrię?
Aby - jak wyjaśnił papież - “w Ludzie Bożym wzrosła religijna i bliska znajomość Pisma Świętego”.
Stowarzyszenie Katechetów Świeckich zwraca uwagę na faworyzowanie tzw edukacji zdrowotnej.