Watykan musi pracować bardziej efektywnie

Mniej biurokracji w Kurii Rzymskiej zapowiada nowy sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej, abp Pietro Parolin. Kuria musi być „szczupła i elastyczna – mniej biurokracji a więcej efektywności” - powiedział w rozmowie z włoskim dziennikiem „Avvenire” abp Parolin, który 22 lutego zostanie kardynałem.

Jest to jego pierwsza obszerna rozmowa z włoską gazetą od chwili objęcia funkcji sekretarza stanu, a tym samym najbliższego współpracownika papieża Franciszka.

Abp Parolin był w latach 2002-2009 podsekretarzem ds. relacji z państwami w Sekretariacie Stanu. Prowadził m.in. rokowania z Izraelem w ramach Stałej Dwustronnej Komisji Roboczej Państwa Izrael i Stolicy Apostolskiej. Odwiedzał także komunistyczny Wietnam. Dzięki jego wysiłkom powstała tam Wspólna Grupa Robocza, która ma doprowadzić do nawiązania stosunków dyplomatycznych. Teraz wyznał, że ma nadzieję również na nowy dialog z władzami chińskimi w Pekinie.

Kuria, jako narzędzie papieża i biskupów współczesnego Kościoła, musi pełnić zadania, które się całkowicie zmieniły, stwierdził kardynał-nominat. Jednocześnie zdecydowanie skrytykował przesadnie wypaczony obraz stosunków w Watykanie. Jego zdaniem Kuria często zbyt pochopnie i w sposób wypaczony ukazywana jest jako miejsce spisków i gier o wpływy.

W realizowaniu kursu duszpasterskiego papieża Franciszka Sekretariat Stanu powinien stanowić „wzór dla całego Kościoła” - powiedział w wywiadzie abp Parolin. Zwrócił uwagę, że podobnie jak wszędzie, gdzie ogniskuje się władza, również w Kurii istnieje niebezpieczeństwo jej nadużycia. Aby tak się nie stało, nie wystarczy sama reforma struktur, potrzebne jest ponadto „ciągłe osobiste nawracanie” - podkreślił abp Parolin.

13 kwietnia ubiegłego roku papież Franciszek powołał Radę Kardynałów dla zreformowania Kurii. W najbliższych dniach zbierze się ona w Watykanie już po raz trzeci.

Pytany o stosunki z Chinami abp Parolin powiedział, że po wyborze papieża Franciszka ostatnio rejestrowane są z Pekinu sygnały “nowej uwagi”. „Mamy wielką nadzieję, że wzajemne zaufanie i zrozumienie między stronami będą mogły nabrać konkretnych kształtów w podjęciu konstruktywnego dialogu z władzami politycznymi”, stwierdził nowy sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej.

Stosunki między Rzymem a Pekinem są szczególnie trudne. Władze chińskie uznają tylko kontrolowane przez państwo, a nieuznawanie przez papieża Patriotyczne Stowarzyszenie Katolików Chińskich. Katolicy wierni Rzymowi, którzy bronią się przed ingerowaniem Pekinu w ich wewnętrzne sprawy, tworzą Kościół podziemny. W minionych latach pod naciskiem władz państwowych dochodziło do kolejnych święceń biskupich bez zgody papieża.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11