Budowa Świątyni Opatrzności Bożej nigdy nie była i nie jest finansowana z budżetu państwa – podkreślił Szymon Chrostowski z Centrum Opatrzności Bożej w Warszawie.
Poinformował on KAI, że nakład finansowy niezbędny do zakończenia budowy Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego wyniesie ok. 31 mln złotych. „W tej kwocie ujęte są koszty budowlane muzeum oraz koszty związane z samą ekspozycją muzealną. W tym roku kwota przyznana z budżetu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego to 6 mln złotych” – dodał.
- Szacujemy natomiast, że koszt budowy samej Świątyni Opatrzności Bożej do stanu otwarcia to ok. 35 mln złotych. Kwota ta w całości będzie pochodzić z wpłat darczyńców - podkreślił Chrostowski. Zapewnił on, że budowa Świątyni Opatrzności Bożej nigdy nie była i nie jest finansowana z budżetu państwa a na stronie internetowej www.centrumopatrznosci.pl znaleźć można materiały informujące o postępach prac inwestycyjnych na terenie Centrum Opatrzności Bożej, wynikające – jak zaznaczył - z przejrzystej polityki informacyjnej.
Archidiecezja warszawska złożyła wniosek do resortu kultury o dotację w ramach priorytetu: Rozwój infrastruktury i otrzymała 6 milionów złotych na ekspozycję główną Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego.
Potwierdził to rzecznik ministerstwa kultury Maciej Babczyński. Dodał, że Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego jest "ważnym elementem polityki kulturalnej państwa w zakresie dziedzictwa narodowego".
Posłowie Twojego Ruchu złożyli dziś zawiadomienie do CBA i prokuratury w związku ze wspomnianą dotacją. Ich zdaniem, było to "marnotrawienie pieniędzy publicznych".
Niech Rok Jubileuszowy będzie czasem łaski, nadziei i przebaczenia.
"Oczekujemy od osób odpowiedzialnych za podjęte decyzje wyjaśnienia wszystkich wątpliwości".
W kilkuset kościołach w Polsce można bezgotówkowo złożyć ofiarę.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.