Od kilku miesięcy Watykan zalewa lawina listów. Franciszek zapewnia o swej bliskości ze światem, a świat mu tę bliskość odwzajemnia.
Każdego tygodnia do Domu św. Marty, czyli na adres Papieża, dociera ok. 30 worków pocztowych, a w nich kilka tysięcy listów i paczek, zaadresowanych do Franciszka. Sam Franciszek nie jest w stanie przeczytać wszystkich. Pomaga mu w tym czteroosobowa ekipa, która urzęduje w Pałacu Apostolskim, pod kierunkiem ks. Guiliana Galloriniego.
„Ludzie proszą Franciszka przede wszystkim o pokrzepienie i modlitwę – zdradza ks. Gallorini. – Wiele osób pisze mu o swych problemach i chorobach. Proszą o modlitwę za dzieci. Przedstawiają też trudności materialne. Chcemy, by ci ludzie mogli doświadczyć bliskości Papieża, który interesuje się ich cierpieniem, ich problemami i modli się za nich wszystkich. Niekiedy, na ile to możliwe, przesyłamy te listy do innych urzędów, na przykład prośby o pomoc materialną trafiają do lokalnych oddziałów Caritas, które lepiej mogą sprawdzić, o co chodzi, i skuteczniej odpowiedzieć”.
Niektóre z owych tysięcy listów, które co tydzień otrzymuje Papież Franciszek, trafiają jednak na biurko Ojca Świętego. Ich selekcja jest delikatnym i odpowiedzialnym zadaniem ks. Galloriniego.
„Są to przypadki najbardziej delikatne, jak na przykład sprawy dotyczące sumienia. Sporządza się wtedy streszczenie i za pośrednictwem sekretarzy doręcza się przesyłkę Papieżowi, aby on sam się z tym zapoznał, przeczytał i wskazał, jak mamy odpowiedzieć” – mówi ks. Gallorini.
Przyznaje on, że jego praca wymaga wielkiej wrażliwości, aby czytać te listy sercem i znaleźć słowa, najpełniej odzwierciedlające wolę Papieża, który chce okazać bliskość i współczucie.
Obecny okres większego spokoju w Libanie przeniesie się też na Syrię?
Aby - jak wyjaśnił papież - “w Ludzie Bożym wzrosła religijna i bliska znajomość Pisma Świętego”.
26 stycznia XXV Dzień Islamu w Kościele katolickim w Polsce.
Stowarzyszenie Katechetów Świeckich zwraca uwagę na faworyzowanie tzw edukacji zdrowotnej.