Episkopat w obronie rodziny, młodzieży i edukacji

Mimo licznych we Włoszech przykładów nieuczciwości nic nie może nas „okraść z nadziei” – powiedział przewodniczący episkopatu tego kraju, posługując się ulubionym zwrotem Papieża Franciszka.

„Włochy nie są błotnistym bagnem, w którym wszystko jest podstępne, podejrzane, oszukańcze i skorumpowane” – stwierdził kard. Angelo Bagnasco, otwierając wczoraj spotkanie Rady Stałej Włoskiej Konferencji Biskupów. Arcybiskup Genui przyznał jednak, że we Włoszech są liczne problemy, a ubóstwo jest realne, zwłaszcza w związku z bezrobociem. Niezbędne jest zapewnienie pracy i przyszłości młodym pokoleniom, czemu należy dać pierwszeństwo przed prowadzoną tu obecnie debatą nad reformą państwa, choć i ona jest konieczna.

Przewodniczący włoskiego episkopatu mówił też o niepokojącym stanie więziennictwa i o rodzinie, która będzie tematem obrad Synodu Biskupów. Podkreślił potrzebę polityki prorodzinnej, sprzyjania przyrostowi naturalnemu i obrony rodziny przed jej osłabianiem czy ideologiczną dyskryminacją. Ponadto poruszył sprawę wolności edukacji, czego rodzice są faktycznie pozbawieni, bo szkoły katolickie muszą pobierać wyższe opłaty, nie mając pomocy od państwa. A przecież kiedy Kościół zmuszony jest zamykać swoje szkoły, obciąża to finansowo także państwo. Właśnie w obronie szkoły i wolności edukacyjnej włoscy biskupi zorganizują 10 maja wielką manifestację na placu św. Piotra. Zaproszeni są na nią wszyscy, którzy – niezależnie od wyznawanej wiary – są przekonani, że chodzi tu o dobro młodzieży, rodzin i całego społeczeństwa. Papież nie tylko poparł tę inicjatywę episkopatu, ale zapewnił, że będzie osobiście obecny – zapowiedział kard. Bagnasco.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11