W pierwszą rocznicę śmierci prymasa seniora kard. Józefa Glempa w warszawskiej archikatedrze św. Jana Chrzciciela została odprawiona w czwartek msza św. w intencji jego zbawienia. Mszy św. przewodniczył metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz.
Metropolita warszawski podkreślił w homilii, że rok temu odszedł po długim życiu, po roku poważnej i ciężkiej choroby "gorliwy i strudzony pasterz po wieczną nagrodę do ojca".
"Gromadzimy się dzisiaj, aby modlić się za niego, bo zdajemy sobie sprawę, że trzeba Bogu dziękować za człowieka, który prawdziwie był pasterzem dobrym" - powiedział kard. Nycz.
Kard. Glemp - jak zaznaczył hierarcha - uczestniczył w misji jednoczenia społeczeństwa zarówno w latach 80. XX w., w czasie stanu wojennego, a potem w trudnych wyzwaniach lat 90. i wcale niełatwych wyzwaniach wieku XXI. "Miał świadomość tego, że apostoł musi być dla wszystkich i musi pełnić funkcję jednania" - powiedział kard. Nycz.
Jak dodał, dziś z perspektywy czasu i życia kard. Glempa wiemy, "jak bardzo słuszna, mądra i roztropna była droga kard. Glempa w całym przebiegu jego posługi prymasowskiej".
Po mszy św. kard. Nycz modlił się przed sarkofagiem kard. Glempa w podziemiach archikatedry warszawskiej.
Prymas senior kard. Józef Glemp zmarł w 23 stycznia 2013 roku. Miał 83 lata, chorował na nowotwór. Zgodnie ze swą wolą, został pochowany Krypcie Arcybiskupów Warszawskich w podziemiach stołecznej archikatedry św. Jana Chrzciciela.
W uroczystościach pogrzebowych kardynała Glempa uczestniczyli przedstawiciele najwyższych władz państwowych z prezydentem Bronisławem Komorowskim na czele, 110 kardynałów i biskupów z Polski i innych krajów oraz kilkuset księży, przedstawiciele innych Kościołów, różnych organizacji i instytucji oraz tłumy wiernych.
Kard. Glemp przez 23 lata (do 2004 r.) przewodził Konferencji Episkopatu Polski; zastąpił kard. Stefana Wyszyńskiego, którego był sekretarzem. Do 2009 r. pełnił urząd prymasa Polski. Kard. Glemp stał na czele Kościoła w Polsce w czasie stanu wojennego, przemian ustrojowych w 1989 r. oraz integracji z Unią Europejską.
Prymas senior przyczynił się do organizacji pielgrzymek do naszego kraju papieży: Jana Pawła II i Benedykta XVI. Rozpoczął i prowadził dialog z Kościołem prawosławnym w Rosji, którego efektem był wspólny dokument wzywający do pojednania Polaków i Rosjan. Episkopat Polski pod przewodnictwem kard. Glempa prosił o wybaczenie wszelkiego zła, jakie ze strony Polaków dotknęło Żydów w Jedwabnem i innych miejscach. Prymas senior zainicjował proces beatyfikacyjny ks. Jerzego Popiełuszki na szczeblu archidiecezji warszawskiej.
Jakimi możliwościami dysponuje teraz Kościół oraz inne związki wyznaniowe?
Emerytowany metropolita przemysko-warszawski Kościoła greckokatolickiego obchodzi 85. urodziny
„Cały Bliski Wschód płonie, a Syria płaci jeden z najcięższych rachunków”.
Tradycja niemal całkowicie zanikła w okresie PRL-u. Dziś odżyła.