Watykan przedstawi raport ws. ochrony dzieci

Stolica Apostolska przedstawi 16 stycznia w Komitecie Narodów Zjednoczonych ds. Praw Dziecka w Genewie swój raport ws. środków ochrony dzieci, mających zapobiegać przypadkom wykorzystywania seksualnego. Komitet okresowo kontroluje wprowadzanie w życie Konwencji Praw Dziecka z 1989 r., do której jako jedna z pierwszych przystąpiła Stolica Apostolska.

W skład delegacji wejdzie m.in. były promotor sprawiedliwości (prokurator) w Kongregacji Nauki Wiary, bp Charles Scicluna z Malty, który przez lata zajmował się tą problematyką.

Na początku grudnia ub.r. opublikowano odpowiedź Stolicy Apostolskiej na pytania Komitetu, który prosił o wyjaśnienia w kilku konkretnych sprawach, m.in. wykorzystywań seksualnych ze strony duchownych w Irlandii i przypadku założyciela Legionistów Chrystusa, o. Marcial Maciela. Podkreślono w niej, że Stolica Apostolska jest odpowiedzialna za czyny, do jakich doszło na terenie Państwa Watykańskiego, natomiast nie jest kompetentna w sensie prawnym za przestępstwa duchownych, w tym nadużycia seksualne, popełnione przez duchownych w innych krajach, np. Irlandii czy USA. Kompetentne w tych sprawach są władze danego kraju. Duchowni dopuszczający się przestępstw podlegają prawu państwa, w którym mieszkają i to tam ponoszą odpowiedzialność za swe czyny.

Gdy chodzi o dochodzenia kanoniczne - różne od karnych - w sprawie nadużyć seksualnych, prowadzone przez Kongregację Nauki Wiary, to akta takich spraw mogą być udostępniane jedynie w przypadku śledztw karnych, prowadzonych przez kompetentne władze. Nie dotyczy to więc takich instytucji jak Komitet Narodów Zjednoczonych ds. Praw Dziecka.

Watykańska odpowiedź powołuje się też na wytyczne przekazane konferencjom biskupim w celu dobrej praktyki walki z wykorzystywaniami seksualnymi i zapobiegania im oraz towarzyszenia ofiarom. Dołączono również niedawne Motu Proprio papieża Franciszka, w którym znowelizował on kodeks karny Państwa Watykańskiego, wprowadzając do niego takie przestępstwa jak: pedofilia, pornografia dziecięca czy handel ludźmi. Nowe przepisy zostały rozciągnięte na wszystkich pracowników Stolicy Apostolskiej, a więc także na jej personel dyplomatyczny. To właśnie na mocy tego przepisu w Watykanie odbywa się proces byłego nuncjusza apostolskiego w Dominikanie, abp. Józefa Wesołowskiego.

Ponadto w grudniu ub.r. zapowiedziano powstanie Komisji ds. Ochrony Dzieci przed nadużyciami seksualnymi ze strony duchownych. Będzie ona doradzać papieżowi w sprawie zaangażowania Stolicy Apostolskiej w ochronę dzieci i duszpasterską troskę o ofiary nadużyć.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6