Papież Franciszek nazwał "światowym skandalem" to, że miliard ludzi cierpi z powodu głodu. "Nie możemy odwrócić głowy w drugą stronę i udawać, że ten problem nie istnieje" - powiedział w przesłaniu wideo w związku z kampanią Caritas na rzecz walki z głodem.
"Żywność, którą dysponuje świat, wystarczyłaby, by nakarmić wszystkich" - podkreślił papież w orędziu rozpowszechnionym w poniedziałek.
"Zachęcam wszystkie instytucje na świecie, cały Kościół i każdego z osobna jako jedną rodzinę ludzką do tego, by udzielić głosu wszystkim osobom, które w ciszy cierpią z powodu głodu, aby stał się on wołaniem zdolnym wstrząsnąć światem" - zaapelował Franciszek.
Mówił też: "Przypowieść o rozmnożeniu chleba i ryb uczy nas, że jeśli jest wola, to, co mamy, nie kończy się, a wręcz jest tego w nadmiarze i nie można tego zmarnować".
Franciszek wezwał do podjęcia starań o to, by wszyscy mieli dostęp do pożywienia, co - jak zauważył - jest "prawem danym przez Boga".
"Z chrześcijańską miłością dzielmy się tym, co mamy, z tymi, którzy muszą stawiać czoła licznym przeszkodom, by zaspokoić tak podstawową potrzebę, i jednocześnie stańmy się głosicielami prawdziwej współpracy z ubogimi, by dzięki swojej i naszej pracy mogli godnie żyć" - prosił papież.
Wyraził przekonanie, że kampania Caritas jest zarazem zachętą dla wszystkich, by byli bardziej świadomi dokonywanych przez siebie wyborów dotyczących żywienia. Jak przypomniał, często prowadzą one do marnowania jedzenia i złego wykorzystywania jego zasobów.
W opinii papieża należy przestać myśleć, że wybory podejmowane przez pojedynczych ludzi nie mają wpływu na życie tych, którzy daleko bądź blisko odczuwają głód.
"Proszę was z całego serca, by wesprzeć Caritas w tej szlachetnej inicjatywie, by działać jak jedna rodzina, zaangażowana na rzecz zapewnienia jedzenia wszystkim" - mówił Franciszek.
Modlił się o "łaskę zobaczenia świata, w którym nikt nigdy nie będzie już musiał umrzeć z głodu".
Oficjalnie kampania Caritas Internationalis pod hasłem "Jedna rodzina ludzka - żywność dla wszystkich" zostanie zainaugurowana we wtorek w Rzymie.
Franciszek spotkał się z wiernymi na modlitwie Anioł Pański.
Symbole ŚDM – krzyż i ikona Matki Bożej Salus Populi Romani – zostały przekazane młodzieży z Korei.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.