Litwa: memorandum na rzecz rodziny

„Ten dokument nie rozwiąże podziałów w kontekście ekumenicznym, jeśli chodzi o moralność seksualną i rodzinną, ale ma zwrócić uwagę społeczeństwa na sprawy rodziny”. Taką opinię wyraził sekretarz generalny episkopatu Litwy ks. Darius Trijonis, wyjaśniając racje podpisania w Wilnie międzywyznaniowego memorandum na rzecz rodziny.

Jest to wydarzenie w tym kraju bez precedensu. Jego inicjatorem jest arcybiskup Kowna Sigitas Tamkevičius SJ, a sygnatariuszami przedstawiciele wszystkich najważniejszych wyznań chrześcijańskich działających na terenie tego kraju.

Kościoły, które podpisały dokument, ogłosiły rok 2014 chrześcijańskim rokiem rodziny i wyraziły wolę połączenia sił, by stawić czoła wyzwaniom, jakie stoją przed chrześcijańską rodziną. Chodzi tu przede wszystkim o malejące zainteresowanie tym problemem ze strony sił politycznych, kryzys ekonomiczny odbijający się na strukturze demograficznej czy ideologię gender.

„Chcemy bardzo mocno zaświadczyć, że życie, seksualność, małżeństwo i rodzina są podstawowymi wartościami wspólnoty ludzkiej” – czytamy w memorandum. Kościoły wyrażają też przekonanie, że większość Litwinów, zwłaszcza młodych, wciąż pragnie założenia szczęśliwej rodziny. Sygnatariusze wyrażają bliskość z doświadczanymi na różne sposoby rodzinami, zwłaszcza przeżywającymi trudności i bolesne próby. Zachęcają też wszystkich rodaków, by „z zapałem budowali kulturę życia i zabezpieczali wartości naturalnej rodziny”. W Kościele katolickim na Litwie rok rodziny rozpoczął się w pierwszą niedzielę Adwentu.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| KOŚCIÓŁ

Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8