Prezydent Paragwaju u Ojca Świętego

W cieniu wizyty Władimira Putina w Watykanie pozostało podobne wydarzenie, tym razem z prezydentem Paragwaju w roli głównej.

Horacio Cartes rozmawiał z Papieżem Franciszkiem oraz z sekretarzem stanu abp. Pietro Parolinem i z szefem watykańskiej dyplomacji abp. Dominique’iem Mambertim. Ojcu Świętemu podarował m.in. album poświęcony tzw. redukcjom, czyli słynnym jezuickim misjom wśród paragwajskich Indian. „To prawda, że po jezuitach i ich redukcjach zostały same ruiny” – zażartował Franciszek, przeglądając fotografie pozostałości siedemnastowiecznych budowli.

Warto zaznaczyć, że Horacio Cartes został wybrany zaledwie osiem miesięcy temu na miejsce usuniętego z urzędu głowy państwa byłego biskupa Fernando Lugo. Choć obecny prezydent reprezentuje prawicową Partię Colorado, która w Paragwaju kojarzona jest raczej z bogatym establishmentem, opowiada się on stanowczo za walką z nędzą i korupcją. Wyrazem tego jest rządowy program wsparcia dla ponad 120 tys. rodzin zagrożonych skrajnym ubóstwem. Obejmuje on pomoc żywnościową, szkolenia zawodowe, a także budowę domów. Prezydent chwali się też sukcesami w uzdrawianiu finansów i wydatków publicznych.

Echa tych spraw znajdujemy w watykańskim komunikacie prasowym po wizycie Horacio Cartesa. Oprócz walki z ubóstwem i korupcją jest w nim nawiązanie do dobrych relacji między Stolicą Apostolską a Paragwajem i do współpracy na arenie międzynarodowej. Rozmawiano ponadto o sytuacji w regionie, jak też o potrzebie wspierania integralnego rozwoju ludzkiego i przestrzegania praw człowieka oraz o roli Kościoła w paragwajskim społeczeństwie.
 

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6