Nie ma życia dla innych bez przyjęcia krzyża

Nie ma służby społecznej, nie ma małżeństwa i rodziny, nie ma życia dla innych bez gotowości przyjęcia krzyża w swoim życiu – pisze kard. Kazimierz Nycz w specjalnym liście na uroczystość Chrystusa Króla, przypadającą w niedzielę 24 listopada. Tego dnia, gdy w Kościele kończy się Rok Wiary metropolita warszawski pyta swoich diecezjan o wiarę i świadectwo życia chrześcijańskiego. - Nie można wybiórczo traktować praktyk religijnych – przestrzega odnosząc się do deklaracji „jestem wierzący ale niepraktykujący”.

Rok Wiary – jak pisze kard. Nycz - był szansą pogłębienia wiary oraz życia duchowego. „Był dla nas czasem pojednania z Bogiem i ludźmi”. Metropolita warszawski podkreśla w liście, że „królowanie Chrystusa rozpoczyna się w naszym sercu, gdy uznamy Go za naszego Pana i Zbawiciela” a zażyłość spotkania z Nim jest możliwa dzięki wierze.

Przypomina, że wiara jest odpowiedzią człowieka na poznaną miłość Boga. „Jest nieustannym poszukiwaniem Boga w naszej codzienności. Jest drogą prowadzącą do zbawienia, na której człowiek wchodzi w odwieczne tajemnice Boga. Podstawą wiary Kościoła i naszej wiary jest zmartwychwstanie Chrystusa. Dlatego człowiek wierzący pragnie spotkania z Chrystusem ukrzyżowanym i zmartwychwstałym w modlitwie i życiu sakramentalnym Kościoła” – zaznacza kard. Nycz

Odnosząc się do często powtarzanych słów „jestem wierzący ale niepraktykujący” wskazuje na ich paradoks. „Nie można być wierzącym chrześcijaninem nie spotykając się z Tym, który nas kocha i czeka na spotkanie. Nie można też wybiórczo traktować praktyk religijnych. Wiara jest łaską Boga i wyraża się postawą gotowości ze strony człowieka, który przyjmuje to co mówi Bóg i w co wierzy Kościół. Wiara jest oparta na wolnej decyzji człowieka” – wyjaśnia. Dodaje, że „człowiek wierzący pragnie spotkania z Chrystusem ukrzyżowanym i zmartwychwstałym w modlitwie i życiu sakramentalnym Kościoła”.

Kardynał zapowiada też uroczystości święceń biskupich nowych biskupów pomocniczych archidiecezji warszawskiej: ks. Józefa Górzyńskiego i ks. Rafała Markowskiego oraz dziękuje za 28-letnią posługę bp. Marianowi Dusiowi, który niedawno przeszedł na emeryturę.

Ponadto zachęca diecezjan, by już w adwencie podjęli w parafiach, wspólnotach i rodzinach przygotowanie do kwietniowej kanonizacji dwóch wielkich papieży Jana XXIII i Jana Pawła II. Przygotowania wymaga również - jak dodaje - peregrynacja po archidiecezji warszawskiej obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej, która rozpocznie się w czerwcu przyszłego roku

List pasterski zostanie odczytany w niedzielę 24 listopada, we wszystkich kościołach i kaplicach archidiecezji warszawskiej.

Pełny tekst dokumentu na następnej stronie.

«« | « | 1 | 2 | » | »»

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9