- Nie chodziło o ekstrawagancję - mówi ks. Bernard Mroncz o misjach ewangelizacyjnych na jubileusz. Na pewno nie były nią ani wielomiesięczna modlitwa i post, ani prawie 40-dniowa adoracja.
Ten rok w parafii Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła w Gliwicach jest szczególny. To rok dwóch jubileuszy: 25-lecia ustanowienia parafii i 20-lecia poświęcenia kościoła. Właśnie zamknięte zostało duże – pod względem organizacyjnym i finansowym – przedsięwzięcie podjęte przez wspólnotę. Wstawienie witraży we wszystkich oknach górnego i dolnego kościoła. W sumie wymieniono ponad 200 okien, razem to 400 mkw. Prace trwały cztery lata. Sfinansowane w pełni przez wspólnotę parafialną i większych sponsorów, również pochodzących z parafii.
Ważne świadectwo
Autorką projektu witraży jest prof. Janina Klemens, z którą współpracował prof. Jerzy Witeczek; obydwoje z Politechniki Śląskiej. Zamysłem projektu jest symboliczne przedstawienie prawd wiary. Odniesieniem jest umieszczony centralnie w prezbiterium krzyż. Od niego w jedną stronę odchodzą obrazy przedstawiające Boga Ojca, Syna i Ducha Świętego, a w drugą historię przymierza zawartego przez Boga z człowiekiem. Witraże, wykonane w technice patynowania, utrzymane w mocnej, nasyconej kolorystyce wykonała firma Bożeny i Ireneusza Franusików z Nakła Śląskiego. 10 listopada poświęcił je bp Jan Wieczorek.
Witraże są dopełnieniem nowoczesnej i prostej bryły kościoła zbudowanego w latach 80. Jak podkreśla ks. Bernard Mroncz, który posługuje w parafii od początku, a proboszczem jest od 20 lat, na uwagę zasługuje fakt, że kościół był budowany tzw. systemem gospodarczym. Prace rozpoczęto pod okiem ks. Konrada Kołodzieja, proboszcza parafii św. św. Piotra i Pawła, z której wydzielono nową parafię. Oprócz prac specjalistycznych, wszystkie pozostałe wykonywali sami parafianie. To scaliło tutejszą społeczność, bo osiedle Sikornik zostało wybudowane na pustych polach, dlatego nie ma tu rdzennych mieszkańców, wszyscy są napływowi, również spoza Śląska.
Tak jak w budowę, tak dziś w życie parafii angażuje się część tej społeczności. Proboszcz szacuje, że na niedzielnej Eucharystii w kościele jest około 30 proc. mieszkańców. Podkreśla jednocześnie stosunkowo duże zaangażowanie świeckich. W parafii jest aż 50 dorosłych lektorek i lektorów – osób należących do różnych wspólnot i spoza nich. Wśród różnych grup jest około 90-osobowa wspólnota Żywego Różańca i wspólnota Odnowy w Duchu Świętym „Moje w niej upodobanie”, licząca około 50 osób, która przygotowuje gimnazjalistów do bierzmowania w ramach programu „Młodzi na progu”. – Ważne jest ich świadectwo. Dorosłych, mających rodziny, którzy normalnie mówią o Jezusie, o tym, że jest Kimś ważnym w ich życiu. Jak to powie ksiądz, to wiadomo, musi tak mówić, ale jak świecki, to już inna siła przekonywania. Często ci, których prowadzą, są teraz zbuntowani, ale za ileś lat może to do nich wróci – mówi proboszcz. Odnowowa grupa z pomocą innych wspólnot i parafian zaangażowana była też w przygotowanie misji ewangelizacyjnych. Odbyły się w październiku w związku z Rokiem Wiary i jubileuszem parafii.
40 dni na klęczkach
Od wiosny wychodzili już na ulice osiedla, gdzie w różnych miejscach odbywały się procesje i nabożeństwa. Do każdego mieszkania trafiło zaproszenie na misje, roznoszący je odwiedzili 5 tysięcy adresów. Od początku roku trwała codzienna modlitwa i post w tej intencji. Na liście było ponad 150 osób i według ustalonego harmonogramu powierzały tę sprawę Bogu. Na miesiąc przed rozpoczęli codzienną adorację Najświętszego Sakramentu, która trwała również przez 11 dni misji. W sumie klęczeli przed Bogiem przez prawie 40 dni. – I myślę, że dało to efekty – mówi proboszcz. Pierwszym zauważalnym owocem były spowiedzi po wielu latach. W przygotowanie misji zaangażowanych było w parafii około 100 osób podzielonych na trzy zespoły. Misje prowadzili dwaj dominikanie – o. Paweł Gużyński i o. Adam Szustak.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Aby - jak wyjaśnił papież - “w Ludzie Bożym wzrosła religijna i bliska znajomość Pisma Świętego”.
26 stycznia XXV Dzień Islamu w Kościele katolickim w Polsce.
Prezydent kraju Claudia Sheinbaum ogłosiła 20 stycznia program „Meksyk Cię obejmuje".
Papież mianował prefekta Dykasterii ds. Dialogu Międzyreligijnego.
Stowarzyszenie Katechetów Świeckich zwraca uwagę na faworyzowanie tzw edukacji zdrowotnej.