Co najmniej 9 klinik aborcyjnych na terenie amerykańskiego stanu Teksas zawiesiło działalność po tym jak sąd apelacyjny uznał, że nowe prawo stanowe, ograniczające w znacznym stopniu aborcję, jest ważne.
Oprócz zakazu tzw. późnych aborcji nowe regulacje narzucają restrykcje na działające w stanie aborcyjne placówki oraz wprowadzają dodatkowe przepisy dotyczące dystrybucji środków wczesnoporonnych.
Środowiska proaborcyjne zaskarżyły podpisane w lipcu tego roku przez gubernatora przepisy, w szczególności, jeśli chodzi o wymóg, by lekarze aborcjoniści musieli uzyskiwać specjalne licencje lekarskie od najbliższych szpitali, znajdujących się nie dalej niż 50 km od danej kliniki. Inny zarzut dotyczył narzucanego przez ustawę wymogu stosowania się do zaleceń amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków (FDA) w przypadku przepisywania środka aborcyjnego RU-486. Choć środek ten może być stosowany do 49 dni od ostatniej miesiączki, lekarze często przepisują go, zachęcani przez Krajową Federację Aborcyjną, do wywołania aborcji nawet w 63. dniu ciąży. Nikt jednak nie kwestionował zasadniczej idei ustawy, która polega na lepszej ochronie życia nienarodzone po 20 tygodniu ciąży.
Sąd apelacyjny w jednogłośnej decyzji podkreślił, że choć podporządkowanie się nowemu prawu będzie wymagało większych nakładów finansowych ze strony placówek dokonujących aborcji i może w efekcie zmniejszyć się liczba lekarzy wykonujących aborcję, to jednak nie może być to podstawą do unieważnienia prawa.
Pod koniec października korzystne dla organizacji proaborcyjnych orzeczenie wydał sędzia sądu federalnego. Odwołanie jednak od tego werdyktu okazało się skuteczne. Po sądowym zwycięstwie obrońców życia przedstawicielki proaborcyjnej organizacji Whole Women’s Health, która kieruje siecią 5 klinik aborcyjnych w Teksasie, zapowiedziały natychmiastowe zamknięcie trzech swoich placówek: w Fort Worth, San Antonio i w McAllen. W związku z działalnością tych klinik niektóre media donosiły już wcześniej o karygodnych zaniedbaniach, nieprzestrzeganiu podstawowych procedur medycznych oraz braku odpowiednich kwalifikacji zatrudnianych tam osób. Zarzuty te potwierdziły niedawne kontrole.
Tymczasem lewicowa gazeta "Texas Tribune" donosi, że przynajmniej 9 klinik aborcyjnych z Teksasu, w tym cztery należące do Planned Parenthood, przestało wykonywać aborcje. Niektóre źródła podają, że w sumie z aborcyjnego rynku w Teksasie zniknie 12 takich placówek, co stanowi więcej niż jedną trzecią wszystkich tego typu ośrodków na tym terenie.
Czy rozwój sztucznej inteligencji może pomóc nam stać się bardziej ludzkimi?
Abp Światosław Szewczuk zauważył, że według ekspertów wojna przeszła na nowy poziom eskalacji.
To nie jedyny dekret w sprawach przyszłych błogosławionych i świętych.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.