O handlu żywym towarem

„Handel ludźmi – współczesne niewolnictwo” to temat konferencji trwającej 2 i 3 listopada w Watykanie.

Zorganizowała ją Papieska Akademia Nauk Społecznych wspólnie z Międzynarodową Federacją Katolickich Stowarzyszeń Lekarskich i z Papieską Akademię Nauk. Dane o zjawisku „handlu żywym towarem” są wstrząsające. Co roku ok. 2 mln osób jest przedmiotem takiego handlu w celach seksualnych. Liczne są też ofiary sprzedaży ludzkich organów do przeszczepów – powiedział Radiu Watykańskiemu kanclerz Papieskiej Akademii Nauk Społecznych. Bp Marcelo Sánchez Sorondo, który jest Argentyńczykiem, wyjawił także, iż temat obecnej konferencji zaproponował sam Papież.

„Wszystko zaczęło się od Ojca Świętego, który już znał te problemy – powiedział Radiu Watykańskiemu bp Sánchez Sorondo. – Zaraz po wyborze przyjął on nas z Papieskiej Akademii Nauk Społecznych. Dziękując mu za to listem zapytaliśmy, czy chce, byśmy się zajęli jakimś szczególnym tematem, a on od razu odpisał: «Marcelo, chcę, byście podjęli problem nowych form niewolnictwa i handlu ludźmi, w tym także sprawę sprzedaży ludzkich organów do przeszczepów». Wtedy Akademia zaczęła pracę. Widząc potrzebę udziału lekarzy, podjęliśmy współpracę z Międzynarodową Federacją Katolickich Stowarzyszeń Lekarskich, a ponadto, aby rozwiązania miały charakter naukowy, również z Papieską Akademią Nauk. Musimy zrozumieć rozmiary zjawiska, które jest już trochę znane, ale trzeba dokładniejszych danych. Następnie chcemy dać konkretne wskazania. Uczestników konferencji poprosiliśmy o przysłanie już wcześniej konkretnych propozycji, które teraz oceniamy. Trzeba wyrazić uznanie Papieżowi. W Akademii dyskutowaliśmy o sprawach trochę abstrakcyjnych, a on ze swą wrażliwością sprowadził nas do konkretnej rzeczywistości globalizacji, która ma straszne aspekty, w tym obojętność. Ludzi się sprzedaje i nikogo nie obchodzi osoba, ale ważne są tylko pieniądze. Zarabia się na ludziach jak niegdyś na niewolnictwie, a w pewnym sensie nawet jeszcze gorzej, zwłaszcza, gdy chodzi o wykorzystywanie seksualne, w tym i dzieci, tak dziewczynek, jak chłopców. To jedna z największych tragedii zglobalizowanego świata, razem z imigracją, czego skutki widzieliśmy w Lampedusie”.

Ojciec Święty, który jest inspiratorem tematyki obecnej konferencji Papieskiej Akademii Nauk Społecznych, spotkał się z jej uczestnikami w Domu św. Marty. Natomiast w popołudniowym programie Franciszka znalazła się tradycyjna wizyta prywatna w grotach watykańskich pod bazyliką św. Piotra z modlitwą przy grobach pochowanych tam papieży.

«« | « | 1 | » | »»
 • Grzegorz
  04.11.2013 01:08
  Wreszcie Kościół Katolicki pod wodzą Papieża Franciszka zajmuje się na serio sprawami ludzi najsłabszych.
  Czekam tylko na następny krok przywódcy mojego Kościoła - chciałbym żeby za wszystkie przestępstwa seksualne, a zwłaszcza te których ofiarami są dzieci nie było rozgrzeszenia ani usprawiedliwienia. Dla mnie jest to grzech tak samo wielki jak grzechy przeciw Duchowi Świętemu. Nich Pan Bóg mi wybaczy brak miłosierdzia wobec pedofil - im nie jestem w stanie wybaczyć!
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8