Co to znaczy, że Kościół jest apostolski?

Podczas dzisiejszej audiencji ogólnej Ojciec Święty wyjaśnił, co to znaczy, że Kościół jest apostolski. Wskazał, że opiera się on na nauczaniu Apostołów, na władzy jakiej udzielił im sam Chrystus. Ponadto zachowuje i przekazuje on nauczanie, usłyszane od apostołów. Jest on też posłany, aby nieść Ewangelię całemu światu. Na placu św. Piotra papieskiej katechezy wysłuchało około 70 tys. wiernych.

Papież Franciszek stwierdził że wyznawanie, iż Kościół jest apostolski oznacza podkreślenie jego głębokiego, konstytutywnego związku z apostołami, powołanymi przez Jezusa, aby kontynuować Jego dzieło. Określenie, że Kościół jest apostolski oznacza, że opiera się on na nauczaniu apostołów, na władzy jakiej udzielił im sam Chrystus. Żyli oni z Jezusem, słyszeli Jego słowa, dzielili Jego życie, a przede wszystkim byli świadkami Jego śmierci i zmartwychwstania.

„Nasza wiara, Kościół, którego zechciał Chrystus, nie opiera się na jakiejś idei, jakiejś filozofii, ale na samym Chrystusie. A Kościół jest jak roślina, która wzrosła w ciągu wieków, rozwinęła się, przyniosła owoce, ale jej korzenie są mocno osadzone w Nim, a fundamentalne doświadczenie Chrystusa, jakie mieli Apostołowie, wybrani i posłani przez Jezusa dociera aż do nas” - podkreślił Ojciec Święty.

Przypominając naukę Katechizmu Kościoła Katolickiego papież stwierdził, że Kościół jest apostolski, ponieważ zachowuje i przekazuje, nauczanie, dobry depozyt i zdrowe zasady usłyszane od apostołów (n. 857). Innymi słowy to właśnie Kościół w swojej drodze na przestrzeni wieków - pomimo trudności, problemów i słabości – przekazuje nam autentyczne orędzie Chrystusa. Daje nam pewność, że to, w co wierzymy jest naprawdę tym, co przekazał nam Chrystus.

Papież zaznaczył, że Kościół jest apostolski, ponieważ jest on posłany, aby nieść Ewangelię całemu światu. „Chrystus wzywa wszystkich by «szli» na spotkanie innych, posyła nas, żąda od nas, byśmy się ruszyli i nieśli radość Ewangelii!” - stwierdził Ojciec Święty. Kończąc swoje rozważanie Papież Franciszek podkreślił, że „Kościół ma swoje korzenie w nauce apostołów - autentycznych świadków Chrystusa, ale patrzy nieustannie w przyszłość, ma mocną świadomość, że jest posłany, posłany przez Jezusa, że jest misyjny. Kościół, który zamyka się w sobie i w przeszłości, zdradza swoją tożsamość. Odkrywajmy więc dzisiaj całe piękno i odpowiedzialność bycia Kościołem apostolskim! I pamiętajcie, że Kościół jest apostolski, gdyż modlimy się - pierwsze zadanie i ponieważ głosimy Ewangelię swoim życiem, a także słowami. - zaapelował papież.

Tekst papieskiej katechezy w tłumaczeniu na język polski na następnej stronie.

«« | « | 1 | 2 | » | »»

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10