Z biblioteki jednej ze szkół w Stambule zniknęła ręcznie pisana XI-wieczna Biblia oraz inne pisma o nieocenionej wartości. Przewodniczący stowarzyszenia szkół, Tanas Angelidis, powiedział tureckiej gazecie „Bugün”, że wiele innych cennych ksiąg historycznych zniszczyła pleśń, gdyż nie były chronione przed wilgocią i ptasimi odchodami.
Według mediów, skandal ujawnił nowy wicedyrektor liczącego ponad 550 lat prawosławnego gimnazjum Fener. Gdy obejmował stanowisko, chciał zobaczyć także historyczną bibliotekę, a zamiast tego został zaprowadzony do nowoczesnej czytelni, w której znajdowały się nowo wydane książki.
Okazało się, że historyczne księgi przez wiele lat były składowane na poddaszu, ale po silnym trzęsieniu ziemi w 1999 r. ze względów bezpieczeństwa zostały przeniesione do piwnicy. Ich pozostałość przekazano teraz do konserwacji w Stambulskiej Bibliotece Rękopisów. Przy tej okazji stwierdzono zaginięcie 1000-letniej Biblii oraz innych cennych dzieł.
Szkoła Fener istnieje od 1454 r. Po podbiciu Konstantynopola została utworzona na mocy porozumienia między prawosławnym patriarchą Gennadiosem i sułtanem Mehmedem II Zdobywcą. Sułtan zagwarantował w ten sposób chrześcijanom możliwość pozostania w mieście i w cesarstwie osmańskim. Początkowo szkoła służyła jako seminarium duchowne, a od 1861 r. była elitarnym gimnazjum prawosławnych chrześcijan Stambułu. Jednak po wypędzeniu i wyjazdach większości chrześcijan prawosławnych ze Stambułu w XX wieku, ogromny gmach szkolny jest niemal pusty. W bieżącym roku szkolnym do gimnazjum uczęszcza 58 uczniów.
Nie było ono związane z zastąpieniem wcześniejszych świąt pogańskich, jak często się powtarza.
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Świąteczne oświetlenie, muzyka i choinka zostały po raz kolejny odwołane przez wojnę.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.