Najlepszy kolarz wśród księży

I Mistrzostwa Polski Księży w Kolarstwie Górskim wygrał ks. M. Grzegrzółka z Białej Podlaskiej.

Ks. Mariusz Grzegrzółka z Białej Podlaskiej okazał się najlepszym cyklistą wśród polskich duchownych. I Mistrzostwa Polski Księży w Kolarstwie Górskim odbyły się 6 lipca w Przyjezierzu k/Morynia.

W pierwszych Mistrzostwach Polski Księży w Kolarstwie Górskim wystartowało sześciu duchownych. Pomysłodawcą zawodów jest ks. Marian Augustyn, proboszcz parafii Ducha Świętego w Moryniu, znany w diecezji promotor sportu, którego pasją są sporty motocyklowe – motocross (na torze) i enduro (w terenie).

Idea Mistrzostw – jak przyznaje sam ks. Augustyn – zrodził się podczas... Biegu Piastów, czyli narciarskiego wyścigu w Jakuszycach. Początkowo myślał o zawodach narciarskich dla kapłanów, ale później przyszła myśl, aby w regionalny Maraton Rowerowy 20Coolbike włączyć także Mistrzostw Polski Księży w Kolarstwie Górskim. Pomysł spodobał się w Krajowym Duszpasterstwie Sportowców.

Celem imprezy, oczywiście obok wyłonienia spośród polskiego duchowieństwa Mistrza Polski Księży w Kolarstwie Górskim MTB, były także promocja zdrowia i zachęcenie kapłanów do aktywnego wypoczynku i troski o zdrowie, budowanie pozytywnego wizerunku kapłana w polskim społeczeństwie oraz ukazanie troski Kościoła nie tylko o rozwój duchowy, ale również o rozwój fizyczny człowieka.

Mistrzem Polski został ks. Mariusz Grzegrzółka z Białej Podlaskiej, który jednocześnie był piąty w klasyfikacji generalnej III Maratonu Rowerowego 20Coolbike. Na drugim miejscu uplasował się ks. Józef Dudek, proboszcz z Pniewa k/Gryfina. Trzecia lokata przypadła ks. Marianowi Augustynowi, proboszczowi z Morynia. Tuż za podium znaleźli się ks. Łukasz Borowski z Białej Podlaskiej, ks. Remigiusz Niewęgłowski z Siedlec oraz ks. Bogusław Burgat, rektor Seminarium Duchownego Księży Chrystusowców z Poznania.

„Tegoroczna edycja odbyła się w ramach obchodów Jubileuszu 750-lecia naszego kościoła parafialnego w Moryniu. W związku z przygotowaniami do jubileuszu i innymi moimi obowiązkami, informację o zawodach rozesłałem do kurii diecezjalnych i zakonnych niespełna dwa tygodnie temu. Stąd taka niska frekwencja, ale z pewnością w przyszłym roku uda się wszystko wcześniej zaplanować i zorganizować” – mówi KAI ks. Marian Augustyn.

Trasa Mistrzostw i Maratonu Rowerowego wiodła po uroczych zakątkach najbardziej wysuniętego na zachód obszaru Polski – terenu parafii Moryń, Klępicz i Siekierki – w okolicach Sanktuarium Nadodrzańskiej Królowej Pokoju w Siekierkach. Długość trasy to 44 km po drogach polnych i leśnych oraz fragmentami asfaltowych. Trasa częściowo pokrywała się z Drogą Różańcową i Drogą Męczenników II Wojny Światowej, która wiedzie z Sanktuarium Matki Bożej Nadodrzańskiej Królowej Pokoju w Siekierkach do Cmentarza Wojennego w Starych Łysogórkach oraz z Papieską Drogą Światła, która wyznacza szlak z kościoła parafialnego w Moryniu do sanktuarium w Siekierkach.

Organizatorami Mistrzostw Polski Księży w Kolarstwie Górskim były Parafia Rzymskokatolicka pw. Ducha Świętego w Moryniu, Krajowe Duszpasterstwo Sportowców oraz Wydział Duszpasterski Kurii Metropolitalnej w Szczecinie.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6